Átalakítják a politikai rendszert Szerbiában, kisebb lesz a parlament
Az alkotmány és több törvény módosításával a parlamenti pártok megkezdik a szerbiai politikai rendszer átalakítását, ami elsősorban a parlamenthez, a köztársasági elnökhöz, a kormányhoz és a pártokhoz kapcsolódó szabályozások megváltoztatását jelenti – mondta Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti frakcióvezetője kedden Belgrádban.
A legnagyobb délvidéki magyar párt politikusa szerint a politikai rendszer átalakítását az alkotmány felülvizsgálatával kell kezdeni, mert "a 2006-os alkotmány tele van jogi, nyelvi és egyéb hibákkal".
A politikai rendszer átalakításán dolgozó parlamenti munkacsoport május végén kezdte meg a munkát, és várhatóan őszre összeáll, hogy pontosan mely törvényeket kell módosítani. Pásztor Bálint hozzátette: a választási törvény, az önkormányzatokról szóló törvény vagy a köztársasági elnökről szóló törvény mindenképpen módosításra szorul. "Ez utóbbit azért is kell módosítani, mert a köztársasági elnököt a parlamentnek kellene megválasztania, nem az állampolgároknak, ez inkább összhangban állna a köztársasági elnök hatásköreivel, valamint a parlamentáris rendszerrel" – fogalmazott a frakcióvezető.
A munka közmeghallgatással kezdődött, a parlamenti frakciók, a parlamenten kívüli pártok, valamint a tudományos és a civil szféra képviselői is elmondhatják, milyen módosításokat szeretnének látni az új szerb politikai rendszerben.
A legnagyobb szerb párt, a Szerb Haladó Párt a közelmúltban közölte: a felére csökkentené a 250 fős törvényhozást, ehhez pedig mindenképpen alkotmánymódosításra van szükség, ennek előkészítése is a munkacsoport egyik feladata lehet.
Ha minden szóban forgó törvényt módosítanak, a parlament mandátumának hátralevő része, valamivel több mint két és fél év intenzív munkával telik majd.