Világ hvg.hu 2015. június. 09. 16:53

"Néha nehéz csendben maradni" – Orbánról ír az USA volt nagykövete

Hillary Clinton akkori külügyminiszter és részben a budapesti nagykövetség érdemének is tartja Eleni Kounalakis, az USA volt nagykövete, hogy megfékezték Orbán Viktort a 2010-es kétharmados győzelem után – derült ki abból az amerikai újságcikkből, amelyet az egykori képviselet-vezető nemrégiben megjelent visszaemlékezései alapján állított össze.

Hillary Clintonnak és a budapesti amerikai nagykövetség munkájának is fontos szerepe volt abban, hogy a 2013 szeptemberében elfogadott ötödik alkotmánymódosítással korrigálták több vitatott magyarországi törvény gyengeségeit is – írta a Washington Monhtly című lapban Eleni Kounalakis volt nagykövet, aki korábban a demokrata kampányban gyűjtött adományokat, és 2010 és 2013 között a budapesti képviselet-vezetői posztot is betöltötte.

Az Így tartották sakkban Hillary Clinton és diplomatái a tekintélyelvűséget Kelet-Európában alcímmel megjelent írásban (ami azonban kizárólag Magyarországról szól) a volt nagykövet azt írta, 2010-es megérkezése után elképzelhetetlennek tűnt, hogy Orbán Viktor a következő négy évben lecsap majd a médiára, Vlagyimir Putyinhoz dörgölőzik, és átírja az alkotmányt azzal a céllal, hogy az országa illiberális állammá válhasson.

MTI / Soós Lajos

Később az új és tervezett jogszabályokkal – köztük a médiatörvénnyel és az alaptörvénnyel – kapcsolatos aggodalmaikat a budapesti nagykövetség munkatársai a washingtoni tisztségviselőkkel is megosztották – írta Kounalakis, aki hozzátette: "általában nem mondjuk meg a NATO-szövetségeseinknek, hogyan működtessék az országukat. De néha nehéz csendben maradni."

Részletesen felidézte azt is, hogy Hillary Clinton a 2011 júniusi budapesti látogatása során az igazságszolgáltatás függetlensége, a szabad sajtó és a kormányzás transzparenciája melletti valódi elkötelezettséget kért, majd decemberben, Orbán Viktornak küldött levelében a tervbe vett jogszabályok újraértékelésére kérte a kormányfőt.

"Hónapokon át egyedül voltunk azzal, hogy elérjük, Magyarország foglalkozzon ezekkel az aggodalmakkal. Az Európai Unió szinte teljesen csendben maradt, bár Magyarország számára sokkal helyénvalóbb volt, hogy az EU-val és az európai intézményekkel dolgozzon, hiszen tagja a csoportnak" – írta a volt nagykövet.

Kounalakis sikernek értékelte az ötödik alkotmánymódosítást, de azt írta, ezek a győzelmek csak részlegesek. "A remény az, hogy ezek a sikerek segítenek képessé tenni a magyarokat arra, hogy eleget megőrizzenek a szabadságukból ahhoz, hogy visszatartsák az országukat a teljes tekintélyelvűségbe süllyedéstől" – tette hozzá.

A korábbi nagykövet szerint Hillary Clintonnak igaza volt abban, hogy a demokrácia biztosításának feladata végső soron az adott ország állampolgáraié, nem külső erőké, "de más nemzeteknek is van felelősségük abban, hogy diplomáciai erejüket felhasználva javítsák a demokrácia esélyeit".

"Nem tudjuk még egyelőre, hogy végződik a történet. De az egyértelmű, hogy az erőteljes nemzetközi fellépésnek Magyarországon van hatása. És ez a fellépés nem történt volna meg, ha Amerika nem vállal vezető szerepet."

Hirdetés