Bora Borán rekedt magyar nő: Három hét múlva jöhetnek friss infók a franciáktól
Szijjártó Péter szerint emberileg és jogilag vállalható megoldásra van szükség a kisfiával Francia Polinézián, Bora Bora szigetén rekedt magyar nő ügyében.
A külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: a nő francia férje bizonyítottan hamis papírokkal érte el a hatóságoknál, hogy a gyermeket tegyék egy kiutazásokat tiltó listára.
Azt, hogy a papírok hamisak, a helyi hatóságok is elismerték, de fenntartják a kiutazási tilalmat a gyermek esetében – tette hozzá.
Szijjártó Péter jelezte: az ügyben a francia külügyminiszterhez fordult, és ígéretet kapott a franciáktól arra, hogy június 22-én a Külügyi Tanács ülésekor közlik vele a megoldási lehetőségeket.
Közben a Bora Borán rekedt magyar nő édesapja kedd reggel egy olyan kötetet adott át a budapesti francia nagykövetségnek, amely elmondása szerint lánya és az unokája testi-lelki bántalmazásának bizonyítékait tartalmazza. A fekete borítású, könyv alakú gyűjteményhez egy levelet is mellékeltek, amelyet François Hollande francia elnöknek címeztek – olvasható az Indexen.
Nyíri Iván a helyszínen bejelentette azt is, hogy éhségsztrájkba kezdett. Szerinte csak akkor születhet megoldás az ügyben, ha Franciaország politikailag érdekeltté válik a francia polinéziai korrupt rendszer felszámolásában. Azt is mondta: Magyarországnak csatlakoznia kellene a nők elleni és a családon belüli erőszak felszámolásáról szóló isztambuli egyezményhez, hogy a hasonló esetekben könnyebben lehessen rendezni a gyerekek sorsát.
Ami eddig történt
Nyíri-Kovács Patrícia korábban hozzáment egy koreai származású, francia állampolgárságú férfihoz, Japánba költöztek, ott született meg a kisfiuk, aki francia–magyar állampolgár lett. A nő szerint megromlott a házasságuk, férje zsarolta és verte.
A 2011-es fukusimai földrengés után a család a férj javaslatára a Franciaországhoz tartozó Bora Bora szigetére utazott, hogy rendezzék a kapcsolatukat, de az erőszak folytatódott. A nő egy francia válóperes ügyvédhez fordult, a férfi a Francia Polinéziához tartozó szigeten indította el a válópert. Elvette felesége és kisfia útlevelét, így nem tudták elhagyni a szigetet, ráadásul a nő beleegyezése nélkül bejelentette őket egy helyi címre. A férfi tagadja, hogy bántotta volna a feleségét.
A bíróság jóváhagyta, hogy a válóper lezárásáig a nő ne vihesse ki a gyereket az országból. A szigeten zajló bontópert ráadásul felfüggesztették, mert az anya ragaszkodott hozzá, hogy a válóper Magyarországon legyen. A pár évek óta külön él.
A nő családja itthon elindította az eljárást, hogy a válást magyar bíróság tárgyalhassa. 2014 márciusában azonban a Fővárosi Bíróság jogerősen elutasította a beadványukat, a döntést a múlt héten a Kúria is helyben hagyta.