A The Sun egyik cikke miatt szólalt fel az ENSZ
A The Sunban egy ismert brit televíziós személyiség durva dolgokat írt a menekültekről.
Élesen bírálta a The Sun brit lap hasábjain megjelent, a Földközi-tengeren át Európába menekülni próbáló afrikai menekülteket csótánynak nevező írást az ENSZ emberi jogi biztosa pénteken. Felszólította az Egyesült Királyságot a gyűlöletbeszéd elleni fellépésre a brit bulvársajtóban.
Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi biztosa a publicisztikát szélsőséges példának nevezte azokra a brit bulvárlapokban gyakran megjelenő külföldiellenes cikkekre, amelyek a Földközi-tengerbe fulladó menekültekért érzett részvétet próbálják aláásni.
Az emberi jogi biztos felszólította Nagy-Britanniát és az Európai Unió országait, hogy lépjenek fel a faj- és idegengyűlölet ellen, amelyekkel "a szólásszabadság álcája alatt a menekültek becsmérlésének, a velük szembeni intoleranciának ördögi körét táplálják".
A Rupert Murdoch médiamogul tulajdonában lévő The Sun brit búvárlap hasábjain "Mentőhajók? Én harci helikopterekkel állítanám meg a menekülteket" címmel jelentett meg publicisztikát egy héttel ezelőtt. Az írója, Katie Hopkins ismert televíziós személy és publicista a menekülteket "csótányoknak, a vademberek pestisének" nevezte, akik úgy terjednek mint a "norovírus" - a nem bakteriális eredetű gyomor- és bélhurutos, vagyis hányással, hasmenéssel járó megbetegedések egyik okozója.
Egy nappal az írás megjelenése után több száz ember veszett tengerbe amiatt, hogy felborult egy menekülteket szállító embercsempész hajó a Földközi-tengeren. Cikkében Hopkins azt is megjegyezte: jó ötlet volna lyukakat fúrni a menekültek hajóinak aljára.
Al-Husszein szerint Hopkins "párhuzama" a menekültek és a csótányok között az 1994-es Ruandában történt népirtáshoz vezető gyűlöletkeltésre emlékeztet.
A publicista lemondását követelő internetes petíciót már 280 ezren írták alá, s az ellene való vádemelést követelő petíciót 28 ezer ember támogatta aláírásával. Most pénteki írásában Hopkins megköszönte a The Sunnak, hogy "elmondhatta véleményét", s szerinte a korábbi írása miatti felháborodás "figyelmeztető történet".