Jogvédők: Kutyavilág jött Putyin bírálóira a Krímen
Az Ukrajnától tavaly törvénytelenül Oroszországhoz csatolt krími térség hatóságai sorozatban követnek el emberi jogi visszaéléseket a fennálló rendszert bíráló, Ukrajna-párti helyi média, civil szervezetek és krími tatárok ellen – állítja az annektálás évfordulójához időzített jelentésében az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet.
"A Krím hatóságai nem vizsgálták ki kritikusaik sorozatos elrablását és megkínzását, ehelyett elszánt megfélemlítő kampányba fogtak az eltérő politikai nézetek elhallgattatása érdekében" – olvasható közleményükben.
"Amióta Oroszország annektálta a Krímet, a hatóságok megfélemlítési taktikák egész arzenálját bevetették az eltérő politikai nézetek elhallgattatása érdekében. A március és szeptember között történt sorozatos eltűnések a rendszer sok bírálóját ösztönözték a régió elhagyására. A hátramaradottak a zaklatások tűrésére kényszerülnek, mivel a hatóságok eltökélten igyekeznek elhallgattatni kritikusaikat" – nyilatkozta ki John Dalhuisen, az Amnesty International európai és közép-ázsiai igazgatója.
A nemzetközi emberi jogi szervezet szerint az elcsatolás óta legalább hét embert raboltak el. Közülük egynek a megkínzott holttestét megtalálták, a többiek sorsa nem ismert.
A hatóságok a jelentés szerint fenyegetés és korlátozó rendelkezések segítségével próbálják elhallgattatni a médiát és a nem kormányzati szerveket, a nyilvános tiltakozást pedig gyakorlatilag betiltották. Több újságíró és blogger a felelősségre vonástól tartva a Krím elhagyására kényszerült.
"A nemzetközi közösség nem kívánja rákényszeríteni Oroszországot Ukrajna területi integritásának helyreállítására, de annyi legalább elvárható, hogy nagyobb nyomást gyakoroljanak rá annak érdekében, hogy tiszteletben tartsa a Krím lakosságának emberi jogait" – idézték a közleményben az Amnesty International igazgatóját.