Világ MTI 2015. március. 18. 15:59

Orbán amerikai kritikusa titkos koalícióról ír a New York Timesban

"Az elmúlt öt évben a Fidesz annyi törvénybe építette bele a kétharmados szupertöbbség követelményét, hogy Magyarország mindennapi kormányzása csaknem lehetetlen kétharmad nélkül" – írja vendégpublikációjában Kim Lane Scheppele, a Princetoni Egyetem jogászprofesszora a New York Times Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász által vezetett véleményblogjában.

Az EU 1999-ben szankciókat vezetett be Ausztria ellen, amiért az osztrák kormány nyílt koalícióra lépett a szélsőjobbal, és Magyarországon a kétharmados parlamenti kormánytöbbség elvesztése után lehetséges egy ilyen titkos koalíció, amely a sarkalatos törvények módosítása esetén támogató szavazatok helyett képviselők távolmaradásával biztosíthatja a megkívánt relatív többséget – olvasató Scheppele írásában.

A szerző szerint nem az együttműködést tagadó Jobbik lehet a kétharmados többséghez hiányzó voksok egyetlen forrása, hanem minden olyan képviselő is, aki "kész az egyéni hasznát a párthűség elé helyezni", vagy akit "sikerrel zsaroltak meg".

Mint írja, ha a Fidesz igazán okos lenne, akkor úgy leplezhetné el az ilyen opportunista együttműködést, hogy függetlenségének demonstrálása érdekében ugyanazon a napon eszközölne ki stratégiai távolmaradást a jobb- és a baloldaltól egyaránt. Scheppele úgy vélekedett, annak kikövetkeztetéséhez, mi is történik a magyar politikában, mostantól gondos figyelmet kell fordítani a hiányzó személyekre.

krugman.blogs.nytimes.com

 

Hirdetés