2015. február. 26. 19:21 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 26. 19:23 Világ

Még zöldebb az Eiffel-torony, rászereltek két szélkereket

Két szélerőművel szerelték fel az Eiffel-tornyot, így akarják demonstrálni a francia fővárosban, hogy elkötelezettek a fenntartható fejlődés iránt – jelentette be csütörtökön a turistalátványosságot működtető SETE vállalat.

A szélkerekeket a második szinten, 127 méteres magasságban helyezték el.

A hét méter magas és három méter széles szerkezetek óránként 10 ezer kilowatt áramot termelnek, ami az első szinten található üzlet energiafogyasztását fedezi.

"Ez csak jelképes, de azt jelzi, hogy a torony elkötelezett a fenntartható fejlődés iránt" – ismerte el az üzemeltető.

A függőleges tengelyű szélmalmok teljesen beleolvadnak a torony szürke vasszerkezetébe.

A kezdeményezést megelőzően az Eiffel-torony több lépést is tett a környezetvédelem érdekében: az elmúlt két évben végrehajtott felújításkor környezetkímélő tereket alakítottak ki az első szinten, valamint modernizálták az építmény energiaellátását.

Négy napelem adja a pavilonokban használt meleg víz felét, és egy esővíztározót is felszereltek, amely a mosdók vízellátásában segít. A torony megvilágításához pedig kizárólag LED fényforrásokat használnak.

Az Eiffel-torony éves energiafogyasztása 9,7 gigawattóra, ami egy körülbelül 3 ezer lakosú település fogyasztásának felel meg.

A turistalátványosságot tavaly több mint 7 millióan keresték fel.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.