Hamarosan szabadulhat Tóásó Előd?
Vádalku keretében öt év tíz hónap börtönre ítélték pénteken Tóásó Elődöt fegyveres felkelésben való bűnrészességért Bolíviában, elvileg azonban hamarosan kiengedhetnék, mert már letöltött ennyi időt a börtönben – írja a hétfői Magyar Nemzet saját forrásaira illetve a magyar származású férfi Budapesten élő nővérére hivatkozva. A lap szerint a külügyminisztérium mindent megtesz azért, hogy a magyar férfi eljöhessen Bolíviából.
A Bolíviában terroristaperként emlegetett ügyben pénteken tárgyalták La Pazban Tóásó Előd és két társának vádalkuját. A bíróság környékét kétszáz fegyveres rendőr biztosította.
A Magyar Nemzet szerint a magyar férfi napokig őrlődött azon, elfogadja-e a bolíviai kormány ajánlatát. Részben bűnösnek kell vallania magát ugyanis ahhoz, hogy kiszabadulhasson. Múlt héten állítólag a belügyminiszter és a főügyész is meglátogatta a San Pedro börtönben raboskodó Tóásót és egyik társát, hogy meggyőzzék őket a vádalkuról. Valószínűleg garanciát is adhattak, hogy nem fogják átverni őket – olvasható a cikkben.
A vádlottaknak azt is mérlegelniük kellett, hogy rövidített eljárás nélkül a tárgyalás még évekig húzódhat: csak a tanúvallomásokon vannak túl ugyanis, a bizonyítási eljárás és az azt követő védelem még hátravan vagy hátralenne. A kormánynak is fontos a megegyezés, mert egyre nagyobb az ügyön a nemzetközi figyelem.
A lap munkatársa úgy tudja: a vádalku elfogadásában a végső lökést az adta meg Tóásó Elődnek, hogy a per harmincnyolc vádlottjából egy ember február közepén vádalkut kötött a kormánnyal, és ennek során a társaira vallott.
Tóásót pénteken fegyveres felkeléshez nyújtott informatikai támogatás miatt ítélték 5 év 10 hónap szabadságvesztésre. Mivel ezt már letöltötte, és senki sem fellebbezett, a döntés jogerős, így elvileg hamarosan szabadulhat. Az ítélet fontos része az is, hogy ejtették ellene a terroristavádat.
Tóásó Előd Budapesten élő testvére, Tóásó Edit az ítélet kihirdetése után a Magyar Nemzetnek azt mondta: biztos öccse ártatlanságában, és megérti, hogy neki most az a fontos, hogy feleségével együtt mielőbb élve hazakerüljön.
A család számít a magyar külügy segítségére, mert a férfinak valószínűleg lejárt az útlevele, bolíviai feleségének pedig schengeni vízumra van szüksége. Maria Elena Fortun de Tóásó egyébként naponta látogatta férjét a börtönben, és az ebéd mellett vitte az előző nap kapott magyar házi feladat megoldását, évek óta tudatosan készül a Magyarországon való telepedésre – tette hozzá.