2015. február. 18. 12:28 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 18. 12:25 Világ

Tizenöt év börtönre ítéltek egy Nobel-békedíjra jelölt ügyvédet

Egy szaúdi fellebbviteli bíróság szerdán helybenhagyta a Valíd Abul-Heir emberi jogi aktivista elleni tavalyi ítéletet, miszerint a férfi bűnös a hatóságok megsértésében, és ezért le kell töltenie tizenöt éves börtönbüntetését.

Az idén Nobel-békedíjra jelölt ügyvédre kiszabott ítélet megerősítéséről az Öböl-menti Emberi Jogi Központ nevű jogvédő szervezet számolt be honlapján.

Az aktivistát tavaly júliusban találták bűnösnek "hatóságok elleni felbujtás, illetve a rezsim, a jogi hatóságok és az állami tisztségviselők elleni támadás" vádjában. A férfira tizenöt éves börtönbüntetést szabtak ki, emellett pedig 200 ezer riálos (12,3 millió forintos) pénzbírság megfizetésére kötelezték.

Abul-Heir azzal került a nemzetközi sajtó figyelmének középpontjába, hogy ő képviselte Raif Badavi szaúdi bloggert, akit az iszlám megsértése miatt tíz év börtönre és ezer korbácsütésre ítéltek.

Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet korábban a jogász azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását követelte, hangsúlyozván, hogy az aktivistán egyértelműen jogvédő tevékenységéért álltak bosszút.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.