2015. február. 16. 09:10 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 16. 16:18 Világ

A japán nagykövetséget is bezárták Jemenben

Több más országhoz hasonlóan Japán is bezárta jemeni nagykövetségét, és kimenekítette az arab országból diplomáciai személyzetét a biztonsági helyzet romlása miatt – közölte hétfőn a japán külügyminisztérium.

Hajasi Kacujosi japán nagykövet és a képviselet négy másik tisztviselője Jemenből a katari fővárosba, Dohába távoztak vasárnap, ahol folytatják munkájukat. Szuga Josihide japán kormányszóvivő hétfőn egy tokiói sajtótájékoztatón ezt azzal magyarázta, hogy a közel-keleti országban "rendkívül súlyos" a biztonsági helyzet.

Az utóbbi napokban hasonló megfontolásból jemeni diplomáciai képviseletének bezárása mellett döntött egyebek között az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország és Szaúd-Arábia is.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár múlt héten azt mondta, Jemen az összeomlás szélén táncol azóta, hogy január 22-án Abed Rabbo Manszúr Hádi elnök és a kormány benyújtotta lemondását a húszi lázadók nyomására.

Januárban a síita csoportosulás kiterjesztette Jemenben a fennhatósága alatt lévő területeket, február 6-án pedig feloszlatta a parlamentet, és bejelentette, hogy két éven át ideiglenesen egy elnöki tanács irányítja az országot.

Vasárnap a jemeni síita lázadók tevékenységének elítéléséről szóló javaslatot fogadott el egyhangúlag az ENSZ Biztonsági Tanácsa, felszólítva a húszi fegyvereseket, hogy azonnal mondjanak le a hatalomról, engedjék szabadon az elnököt és tárgyaljanak a válság rendezéséről.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?