Világ MTI 2015. február. 16. 21:11

"Ez egy rettenetesen nehéz út" - a tűzszünet ellenére nem csitultak a harcok Ukrajnában

Az összes harci cselekmény beszüntetésére szólította fel a feleket hétfőn az Európai Unió Kelet-Ukrajnában, ahol az előző nap életbe lépett tűzszünet ellenére néhány helyen folytatódtak a harcok az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők között.

"Úgy tűnik, néhány incidens ellenére, általában véve fegyvernyugvás tapasztalható" - mondta Maja Kocijancic, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője. "Az a legfontosabb, hogy a tűzszünetet teljes egészében betartsák" - hangsúlyozta. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Madridban azt mondta, bármilyen törékeny legyen is, a jelenlegi tűzszünet az egyetlen lehetőség a konfliktus megoldására.

Aggodalmát fejezte ki a kelet-ukrajnai Debalceve környékén az oroszbarát szeparatisták és az ukrán kormányerők között továbbra is folyó harcok miatt Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia és Petro Porosenko ukrán elnök - közölte hétfőn a francia elnöki hivatal. A vezetők, akik hétfő délután telefonon egyeztettek a kelet-ukrajnai helyzetről, azt szeretnék, hogy a szombat éjfélkor életbe lépett tűzszüneti megállapodás értelmében engedjék be a térségbe az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelőcsoportjának tagjait - közölte az elnöki palota.

A fegyvernyugvás ellenére nem csitultak a harcok hétfőn sem a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által hetek óta ostromlott Debalceve térségében. Hétfőn az ukrán hadsereg és a szeparatisták kölcsönösen egymást vádolták a szombat éjfélkor életbe lépett tűzszünet megsértésével. Állításuk szerint ilyen körülmények között lehetetlen az előírtaknak megfelelően kivonni a nehézfegyvereket.

"Törékeny a helyzet. Természetesen nem lehet mást várni" - ismerte el hétfőn egy sajtótájékoztatón Merkel. "Mindig azt mondtam, nincsenek garanciák arra, hogy sikerrel járunk. Ez egy rettenetesen nehéz út" - tette hozzá a kancellár.

A fegyvernyugvás része annak a megállapodásnak, amelyet a múlt héten Minszkben több mint tizenhat órán át tartó tárgyalásokon dolgozott ki Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin orosz államfő. A 13 pontos intézkedéscsomag rendelkezik a nehézfegyverek visszavonásáról és a fogolycseréről is, illetve arról, hogy Ukrajna helyreállíthatja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakaszon.

Hirdetés