2015. február. 06. 08:16 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 06. 09:33 Világ

Két arab ország felhagyott az Iszlám Állam bombázásával

A hírek szerint az Emírségek azért hagyott fel a bombázással, mert a jordániai katona kivégzése után nem látják biztonságban saját pilótáikat. Marokkó pedig arra hivatkozva szüntette be a légitámadásokat, hogy erői az Emírségek parancsnoksága alatt állnak.

A marokkói légierő gépei beszüntették az Iszlám Állam terrorszervezet ellen indított légitámadásokat, miután az Egyesült Arab Emírségek is ezt tette – ismerte el az észak-afrikai ország külügyminisztere pénteken.

Egy parlamenti felszólalásában kérdésre válaszolva Szalaheddin Mezuar közölte: "Önök már tudják, hogy a marokkói erők az emírségek parancsnoksága alatt állnak, és teljesíteniük kell az utasításaikat".

Marokkó hat F-16 típusú harci repülőgéppel csatlakozott az Iszlám Állam ellen amerikai vezetéssel felállt nemzetközi koalícióhoz, és mintegy húsz bevetést hajtott végre, de ezek részleteiről nem számolt be. A kormány a kezdetektől fogva azt hangoztatta, hogy részvételének célja a "testvéri ország" támogatása, s mindenben követik az utasításait. Ennek bizonygatását sokan annak tulajdonították, hogy Marokkó el akarja homályosítani a részvételét a koalícióban.

Az Egyesült Arab Emírségekben nem erősítették meg, de nem is cáfolták hivatalosan, amit amerikai források a The New York Timesnak elmondtak, azaz hogy az Emírségek repülőgépei beszüntették a részvételüket a bombázásokban, miután decemberben fogságba esett Maáz al-Kasszaszbe jordániai pilóta. E források szerint az Emírségek nem lát elég garanciát a pilótái biztonsága számára, és inkább földi hadtáptámogatást ajánlott fel.

A nemzetközi koalícióban hat arab monarchia vesz részt: Szaúd-Arábia, Bahrein, Katar, az Emírségek, Jordánia és Marokkó.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.