2015. február. 03. 12:04 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 03. 15:19 Világ

Rendszeresen megalázták a katonaságban – öt társát lelőtte egy dél-koreai fiatal

A 22 éves őrmester szolgálatban rendezett ámokfutást: öt embert megölt, hetet megsebesített. Kedden halálra ítélték. Dél-Koreában, ahol még mindig hadkötelezettség van, 1997 óta nem hajtottak végre halálos ítéletet.

Halálra ítélték kedden Dél-Koreában a hadsereg egyik katonáját, aki tavaly júniusban megölte öt társát, és hetet megsebesített – közölte a szöuli védelmi minisztérium.

Miután a 22 éves őrmester őrszolgálatban elkövette az ámokfutást, elmenekült. A hadsereg megtalálta és bekerítette. Apja és fivére is megpróbálta rábeszélni arra, hogy adja fel magát, de öngyilkosságot kísérelt meg – hasba lőtte magát –, s csak azután tudták ártalmatlanná tenni. Kórházba szállították és megmentették az életét.

Hírügynökségi jelentések szerint az őrmester nehezen alkalmazkodott a katonaélethez, emiatt egy ideig szerepelt azon a listán, amelyen a hadsereg "különleges figyelmet" igénylő tagjait tartják nyilván, például az öngyilkosságra hajlamosakat. Az ilyenek nem teljesíthetnek szolgálatot fontos őrposztokon.

2013 novemberében azonban a katona hivatalos értékelése javult, és ha fokozott figyelemmel kellett is kísérni, felettesei már úgy gondolták, beoszthatják fontos őrposztokra. A férfinak szeptemberben telt volna le a sorköteles szolgálati ideje. A nyomozás eredménye szerint azért támadt társaira, mert rendszeresen megalázták, zaklatták őt.

Az őrmester még fellebbezhet a katonai törvényszék ítélete ellen. Dél-Koreában 1997 óta nem hajtottak végre halálos ítéletet, noha időnként azóta is szabtak ki ilyen büntetést első fokon, majd ezt életfogytig tartó börtönbüntetésre változtatták.

Dél-Koreában minden egészséges férfinak két évig kell szolgálnia a hadseregben 18 és 35 éves kora között, hogy fenn tudják tartani a fegyveres erők 600 ezer fős létszámát az Észak-Koreában fegyverben álló 1,2 millió katona elrettentésére. A két Korea jogilag a mai napig háborúban áll, mivel az 1953-ban véget ért háború után békeszerződés helyett csak fegyverszüneti megállapodást kötöttek.

Hirdetés