2015. február. 01. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 01. 18:15 Világ

A németek szidalmazása nem segít Görögországon

A németellenes retorika és Angela Merkel kancellár támadása nem segít Görögországon - figyelmeztette a görög kormányt egy vasárnapi lapinterjúban Martin Schulz, az Európai Parlament német elnöke, aki az EU vezetői közül elsőként tárgyalt Athénban az új miniszterelnökkel, Alekszisz Ciprasszal.

Martin Schulz a Welt am Sonntag című német lapban megjelent interjúban a csütörtöki athéni látogatását felidézve elmondta, hogy az új görög kormány igen kevéssé tapasztalt, és Alekszisz Ciprasznak is még "tájékozódnia" kell arról, hogy miként zajlik a kormányzati munka.

Egyelőre az sem látszik "teljes egészében", hogy mi az új athéni vezetés koncepciója, ez azonban "esély is arra, hogy az együttműködés felé induljunk el" - mondta a szociáldemokrata politikus.

Hozzátette, hogy megbeszélése Ciprasszal "nem volt egyszerű", mert a miniszterelnök még "a választási kampány retorikáját" használta. Ezért a "lelkére kötöttem, hogy tegye félre a verbális fegyvereket", hiszen a németek szidalmazása és Angela Merkel támadása ugyan "egyeseknél jó fogadtatásra találhat", de nem segít Görögország válságának kezelésében.
"Különben meg nemcsak a németek, hanem az egész EU kételkedve szemléli az athéni fejleményeket" - mondta az EP elnöke.

Hangsúlyozta, hogy Ciprasz téved, ha azt gondolja, hogy elküldheti a hitelező trojka - a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság (EB) - képviselőit, és az európaiak mégis finanszírozzák majd a választási ígéreteit.

Szerinte inkább arról kellene gondolkodni, hogy miként lehet munkahelyteremtő és a gazdasági növekedést élénkítő beruházásokat végrehajtani Görögországban. Felvetette, hogy az államháztartás terheinek csökkentése céljából önrész befizetése nélkül lehetne folytatni az uniós forrással támogatott fejlesztéseket.

A múlt vasárnapi választások után hivatalba lépett görög kormány az államadósság egy újabb részének elengedését kívánja elérni a hitelezőknél, köztük az euróövezeti társállamoknál. A német kormány ezt elutasítja.

Berlin azt szeretné, hogy Görögország sikeres legyen és az euróövezet tagja maradjon, de adósság-elengedésre nincs lehetőség - mondta egy szombati lapinterjúban Angela Merkel kancellár.

A német lakosság többsége osztja a kormány álláspontját, ezt mutatja a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban ismertetett reprezentatív felmérés, amely szerint a németek 62 százaléka támogatja Görögország euróövezeti tagságát, de 68 százalékuk ellenzi a tartozás egy újabb részének leírását.

Legutóbb 2012-ben engedték el a görög államadósság egy részét, akkor az ország magánhitelezői - köztük bankok, biztosítótársaságok, befektetési alapok - a kezükben lévő 200 milliárd eurónyi görög állampapírok nominális értékének 53,5 százalékát (107 milliárd euró) írták le.

A görög államadósság 2014 végén 320 milliárd euró volt, ami a hazai össztermék (GDP) 172,2 százalékának felel meg.

Athén 2010 óta 240 milliárd euró hitelt kapott az IMF, az EKB és az EB szervezésében.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.