Csehország szíriai menekülteket fogad be
15 családról van szó, amelyek a szíriai polgárháború elől a szomszédos Jordániába menekültek. Csehországban hónapok óta éles vita folyik arról, hogy az ország befogadjon-e közel-keleti menekülteket, s ha igen, milyen feltételekkel és milyen számban.
Csehország mintegy 70 szíriai menekültet fogad be a közeljövőben - döntött szerdán a cseh kormány. Milan Chovanec belügyminiszter a kormány ülése után újságíróknak azt mondta, hogy mintegy 15 családról van szó, amelyek a szíriai polgárháború elől a szomszédos Jordániába menekültek. "Elsősorban gyerekekről van szó, akik megfelelő gyógykezelést kapnak a csehországi kórházakban" - fogalmazott Chovanec.
Kifejtette: a következő hónapokban cseh szakemberek utaznak Jordániába, ahol a menekültek közül kiválasztják a megfelelő családokat. "A felnőtteket a Csehországba való beutazás előtt a cseh biztonsági szolgálatok szigorú ellenőrzésnek vetik alá" - szögezte le. A szíriai menekültek befogadásának költségeit a belügyi tárca állja. Chovanec szerint "humanitárius akcióról van szó, nem pedig a menekültek nagyobb számú befogadásának kezdetéről".
A kormány ugyanakkor arról is döntött, hogy 100 millió koronát különít el az idei költségvetésből, amelyből a helyszínen fogják támogatni a szíriai menekülteket.
Csehországban hónapok óta éles vita folyik arról, hogy az ország befogadjon-e közel-keleti menekülteket, s ha igen, milyen feltételekkel és milyen számban. Az ellenzék azt veti a kormány szemére, hogy túlságosan szűkkeblű, s az eddiginél több menekültet kellene befogadnia az országnak. Erre szólította fel Prágát a közelmúltban közös levélben a német bel- és külügyminiszter is.
Bohuslav Sobotka miniszterelnök a kormányülés után azt mondta: a mintegy 70 szíriai menekült befogadása nem okoz problémát Csehországban. Más, Csehországhoz hasonló országok szerinte nagyjából szintén ilyen számú menekült befogadásáról döntöttek.
Pavel Belobrádek kereszténydemokrata kormányfőhelyettes azt mondta, hogy Csehország a jövőben "akár több száz menekültet" is befogadhat. Belobrádek elismerte, hogy ez problémákat okozhat. "A különböző vallású menekültek különböző problémákat okozhatnak" - jegyezte meg a kormányfőhelyettes.