2015. január. 12. 19:42 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 13. 08:15 Világ

Orbánén is túltett a cseh államfő kijelentése a bevándorlókról

Az eltérő kulturális és vallási értékeket valló bevándorlóknak tiszteletben kell tartaniuk az őket befogadó ország szokásait. Ha ezt nem teszik meg, vissza kellene térniük abba az országba, ahonnan érkeztek – véli Milos Zeman cseh államfő.

Mindenkinek az eredeti hazájában kellene élnie, ott kellene gyakorolnia vallását, és azt nem lenne szabad átvinnie más kultúrájú országokba, mert azzal megbontja az ottani hagyományos kulturális környezetet – közölte a múlt heti párizsi mészárlás kapcsán Milos Zeman a Deník című kelet-csehországi regionális napilap hétvégi számában megjelent interjúban.

"Úgy fogalmaznék: ha nem tudjátok elfogadni a vendéglátó ország szabályait – és az újságírók meggyilkolása határozottan nem a szabályok elfogadása – térjetek vissza eredeti hazátokba" – jelentette ki a cseh elnök, amikor az újságíró azt kérdezte tőle, hogy a párizsi mészárlásra válaszul az Európai Uniónak nem kellene-e a határok lezárásával vagy a muszlimok hazatelepítésével reagálnia.

Zeman megjegyezte, hogy bár a mai muszlim radikálisok és gyakran szüleik is már Franciaországban, Németországban vagy Angliában születtek, valamiféle "genetikai függőség" mégis eredeti hazájukhoz fűzi őket. Az elnök szerint ezek az eltérő kultúrájú és vallású emberek "nem képesek integrálódni" az európai társadalomba. "Ez nem kritika, ez megállapítás" – szögezte le Milos Zeman.

Néhány cseh politikus szerint, akik hétfőn reagáltak az interjúra, hiba lenne az elnök szavait úgy értelmezni, hogy az egy felszólítás a muszlimok vagy a bevándorlók kitoloncolására. "Bár az elnök ismert egyedi megfogalmazásairól, ebben a nyilatkozatában nem látok semmiféle felszólítást a kitoloncolásra" – mondta Jan Zahradil, az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt alelnöke a novinky.cz portálnak.

Miroslav Kalousek, a jobboldali TOP 09 alelnöke szerint elfogadhatatlan, hogy Csehországban bármiféle vallás állami ideológiává legyen. "A muszlimoknak engedélyeznünk kell vallásuk gyakorlását, de azt nem lehet megengedni, hogy az állami ideológia ennek bármi módon alá legyen rendelve" – vélekedett a politikus.

Vasárnap a bevándorlásról beszélt Orbán Viktor is a köztévé Híradójának. Többek között azt mondta, a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani.

Orbán szerint a most velünk együtt élő kisebbségekkel nincsen probléma és a számuk sem növekszik úgy, hogy "az fejfájást okozzon" – jelentette ki. "Ugyanakkor nagyon határozottan világossá kell tenni, hogy mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország" – tette hozzá.

Úgy fogalmazott, "nem akarunk tőlünk különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani".

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.