2015. január. 10. 20:16 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 10. 20:16 Világ

Netanjahu: a francia zsidóknak Izrael a hazájuk

A francia zsidó közösség megemlékezett szombaton a párizsi vérengzés zsidó áldozatairól, miközben sokan foglalkoztak azzal a kérdéssel is, hogy milyen jövő vár rájuk Franciaországban.

Roger Cukierman, a közösség vezetője arra kérte a francia zsidókat, hogy maradjanak az országban, és ne csatlakozzanak az Izraelbe irányuló kivándorlási hullámhoz. "Nagyon fontos, hogy maradjon zsidó közösség Franciaországban" - hangsúlyozta. "Szabadon fogjuk élni zsidó életünket, bármit is akarnak ránk kényszeríteni az ellenségeink" - jelentette ki az AP amerikai hírügynökségnek adott interjúban. 

A közösség virrasztást tart a pénteki vérengzés négy zsidó áldozata emlékére: egy iszlamista terrorista berontott egy kelet-párizsi kóser élelmiszerboltba, ahol a bennlévők közül többet megölt, másokat túszul ejtett. Végül a kommandósok lőtték le. Franciaországban él a legnagyobb nyugat-európai zsidó és muzulmán közösség. 

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy szombati televíziós beszédben azt hangoztatta, hogy a franciaországi zsidók hazája Izrael. "Azt mondom Franciaország minden zsidójának, Nyugat-Európa összes zsidójának, hogy Izrael nem egyszerűen az a hely, ahová imádkozni járnak, Izrael Állam a hazájuk" - jelentette ki. 

Izrael 1948-as megalapítása óta először a tavalyi évben Franciaország vált az Izraelbe irányuló zsidó kivándorlás fő kiinduló pontja 6600 emberrel, szemben az előző évi 3400-zal. A francia zsidó közösség létszámát 5-600 ezerre becsülik. Ez a harmadik legnagyobb a világon az Egyesült Államok és Izrael után. Az Izraelbe költözők legfontosabb indítéka vallási jellegű, de egyre többen vannak, akik a bizonytalanság miatt távoznak.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.