Lakatot tesznek az amerikaiak több európai támaszpontjukra
Költségvetési takarékoskodás és létszámcsökkentés miatt az amerikai védelmi minisztérium bezár 15 katonai támaszpont Európában, és visszaadja ezeket a létesítményeket az érintett országoknak – jelentették be csütörtökön Washingtonban.
Az intézkedésekkel 500 millió dollárt szeretnének megtakarítani évente, miközben az átszervezések külön kiadásokkal járnak. A Pentagon szerint a legfontosabb döntés az, hogy az amerikai légierő felszámolja jelenlétét a királyi légierő (RAF) mildenhalli (Anglia) bázisán, ahonnan utántöltő, felderítő és különleges hadműveleteknél használt repülőgépek szállnak fel 3200 fős kiszolgáló személyzet támogatásával. Családjukkal együtt hat éven belül távoznak.
Németországban több kisebb létesítmény szűnik meg, amelyek a hidegháború maradványainak számítanak, de az országban összességében pár száz fővel több amerikai katona marad. A portugáliai Lajes légitámaszpontról (Azori-szigetek) 500 főt vonnak ki, az ottani erők kétharmadát.
Olaszországban viszont ellenkezőleg, 300 fővel több amerikai katona fog szolgálni.
Derek Chollet védelmi miniszterhelyettes szerint a "konszolidálás" nem csökkenti az amerikai katonai erők harci képességeit, "azt a képességet, hogy megfeleljenek a szövetségesek és partnerek irányában vállalt kötelezettségeknek".
"Igazából, ezek a döntések megtakarításokat hoznak, és ez képessé tesz minket robusztus erők fenntartására Európában" – tette hozzá egy sajtótájékoztatón.
Mildenhall (amerikai részének) kiürítését később azzal ellentételezik, hogy 2020-tól két századnyi F-35 típusú harci repülőgépet telepítenek a RAF Lakenheath nevű, közelben lévő bázisára, ahol most is állomásoznak amerikai harci repülőgépek.
Az Egyesült Államok most körülbelül 67 ezer katonát állomásoztat Európában. A Pentagon szerint odahaza nagyjából 20 százalékos kapacitásfelesleg van, és először ott kellene takarékoskodni, de ezt a törvényhozás határozottan visszautasította, elvetve bármiféle hazai bezárást.