Bevándorlók meggyilkolását segítették egy mexikói város rendőrei
Az észak-mexikói San Fernando város rendőrsége is érintett volt 193, többségében közép-amerikai bevándorló 2011-es meggyilkolásában – derült ki a mexikói államügyészségi hivatal feljegyzéséből, amelyet a washingtoni Nemzetbiztonsági Archívum nevű kutatóintézet felszólítására tett közzé.
A kutatóintézet helyi idő szerint hétfőn jelentette meg a feljegyzést weboldalán. Ebben azt írták, hogy a 2011-es eset hasonló a dél-mexikói Guerrero államban szeptemberben eltűnt 43 egyetemista ügyéhez. A diákokat szeptember 26-a óta eltűntként tartják nyilván a déli szövetségi államban.
A nyomozás eddigi eredményei szerint a tüntető fiatalokat Iguala városban a polgármester utasítására hurcolták el helyi rendőrök, akik átadták őket a Guerreros Unidos nevű bűnbanda fegyvereseinek. Utóbbiak egyes bandatagok vallomása szerint végeztek foglyaikkal.
Az eset hatalmas felháborodást váltott ki Mexikóban, és sorra bukkantak fel a bűnbandák lekötelezettjeinek számító és velük együttműködő mexikói polgármesterekről, rendőrökről szóló beszámolók.
Az amerikai kutatóintézet szerint a rendőrség és a szervezett bűnözés összefonódását illetően kísérteties hasonlóság van a meggyilkolt bevándorlók és a diákok esete között.
Az Egyesült Államokkal határos Tamaulipas szövetségi államban fekvő San Fernando városában a rendőrség a Los Zetas drogkartell őrségeként működött, és szemet hunyt a kartell tevékenysége fölött. 2011-ben a bűnbanda egyik riválisával, az Öböl-kartellel küzdött az emberkereskedelmi hálózatok ellenőrzéséért. Abban az évben tömegesen raboltak el az Egyesült Államokba eljutni vágyó illegális bevándorlókat.
Az államügyészség feljegyzéséből kiderült: a Los Zetas tagjai bevallották a hatóságoknak, a helyi rendőrség segített nekik "eltéríteni az embereket".