A török miniszterelnök a szuverenitását félti Brüsszeltől
Csak letartóztattak pár ellenzéki újságírót. Erre az EU nekiállt tiltakozni, ami piszkos kampány.
A kormányzó, iszlám-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) ankarai kongresszusán felszólalva Davutoglu elítélte az EU egyik közleményét, amely szerinte "piszkos kampányt" indított az ankarai kormány ellen, "rágalomkampányt" kezdett a kormány és Törökország ellen.
Sajtószabadság? Összeesküvők!
Magas rangú uniós illetékesek múlt vasárnap elítélték a török rendőrség elsősorban újságírók ellen végrehajtott razziáit, úgy ítélve meg, hogy az ilyen hatósági fellépés ellentétes az "európai értékekkel", amelyeket az unióba igyekvő Törökországnak tiszteletben kellene tartania. Kedden az EU még inkább keményített a hangján, a török kormány szemére vetve a sajtószabadság elleni támadásokat, és utalt arra, hogy a csatlakozási tárgyalások előrehaladása a demokratikus szabályok tiszteletben tartásától függ.
December 14-én a török rendőrség újabb akciót indított Erdogan vetélytársának, Fethullah Gülen befolyásos iszlamista hitszónoknak a hívei ellen, elsősorban a hozzá közel álló médiát véve célba. A rendőrök 24 embert tartóztattak le, s az országos műveletről Erdogan török elnök azt mondta, hogy az ő megbuktatására összeesküvő hálózatra csaptak le.
Pénteken a török hatóságok letartóztatási parancsot adtak ki az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Gülen ellen, s egy török bíróság elrendelte a Gülenhez közeli Samanyolu ellenzéki tévéállomás nemrég őrizetbe vett ügyvezetőjének és három másik munkatársának letartóztatását terrorszervezetben való részvétel vádjával. Ekrem Dumanlit, a Zaman című napilap főszerkesztőjét elengedték ugyan, de utazási tilalmat rendeltek el ellene.