Világ MTI 2014. december. 17. 18:16

Itt van Obama nagy bejelentése: kibékül Kubával az Egyesült Államok

Új fejezet kezdődik az Egyesült Államok és Kuba viszonyában, a két ország normalizálni készül a kétoldalú kapcsolatokat – jelentette ki szerdai washingtoni sajtótájékoztatóján Barack Obama amerikai elnök. A bejelentéssel egy időben a kubai elnök, Raúl Castro is megerősítette, hogy a két ország lépéseket tesz a viszony javítására, bár szerinte továbbra is vannak "nézetkülönbségek" Washington és Havanna között. Az Egyesült Államok tanulmányozni fogja a Kuba elleni amerikai embargó feloldásának lehetőségét.

Az amerikai elnök szerdán bejelentette: normalizálni készülnek a Kuba és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolatokat. Barack Obama utasította John Kerry amerikai külügyminisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat a teljes körű diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról. Az Egyesült Államok nagykövetséget kíván nyitni Havannában.

Mindannyian amerikaiak vagyunk – ezt üzente a kubai népnek spanyol nyelven. Az amerikai elnök a bejelentést azzal indokolta, hogy a kubai népet nem szolgálják az országra több mint fél évszázada kivetett amerikai büntetőintézkedések, és az Egyesült Államok többet tud tenni a kubai emberekért, ha javítja kapcsolatát a havannai kormánnyal. Ebben az összefüggésben mondta az említett spanyol nyelvű mondatot – "Todos somos americanos" – Barack Obama.

"Az elszigetelés nem vált be. Itt az ideje egy új megközelítésnek" - jelentette ki az elnök. Hangsúlyozta: a mostani a legnagyobb változás az Egyesült Államok Kuba-politikájában az utóbbi több mint ötven évben. Obama elmondta: John Kerry külügyminisztert azzal bízta meg, hogy megvizsgálja, levegyék-e Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról. Az elnök mindemellett leszögezte, hogy Kubának gazdasági reformokra van szükségre és javítania kell az emberi jogi helyzeten.

Az Egyesült Államok tanulmányozni fogja a Kuba elleni amerikai embargó feloldásának lehetőségét - tette hozzá Obama. Elmondta, hogy a karibi szigetországot sújtó amerikai embargó feloldásáról fog tárgyalni a kongresszus tagjaival. A tájékoztatás szerint a gazdasági és az utazási korlátozásokon is enyhíteni akarnak. Az amerikai elnök szerint az Egyesült Államok és Kuba közötti kereskedelem és információáramlás kiterjesztése mindkét fél érdekeit szolgálja. "Amerika ma a múlt béklyóinak levetése mellett döntött egy szebb jövő, a kubai és az amerikai nép, valamint a világ érdekében" - jelentette ki Obama.

Obama sajtótájékoztatójával párhuzamosan Raúl Castro kubai elnök is bejelentést tett és közölte: hazaérkezett Kubába három, korábban az Egyesült Államokban bebörtönzött kubai hírszerző. Castro a kubai televízióban és rádióban közvetített beszédében elmondta azt is, hogy kedden telefonon beszélt Barack Obama amerikai elnökkel a kubai-amerikai kapcsolatok javításáról.

Kuba és az Egyesült Államok megállapodott abban, hogy helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat, és abban, hogy lépéseket tesznek a két ország közötti viszony javítására – erősítette meg a kubai elnök, aki Obamával együtt köszönetet mondott a Vatikánnak a közvetítésért, és Kanadának, hogy ehhez háttértámogatást adott. Castro hozzátette: továbbra is vannak "nézetkülönbségek" Washington és Havanna között.

Az amerikai-kubai diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról szólva Raúl Castro kubai elnök szerdán hangsúlyozta, hogy a szigetországgal szembeni amerikai gazdasági embargó kérdését még meg kell oldani. Azt nem lehet kijelenteni, hogy a fő probléma, a gazdasági embargó kérdése megoldódott volna - mondta. Az ellentétek több területen megmaradnak, de a két országnak meg kell tanulnia "civilizált módon" együtt élnie - tette hozzá.

A kubai hatóságok előzőleg humanitárius okból szabadon engedték Alan Gross amerikai segélymunkást, akit öt évvel ezelőtt, felforgató tevékenység vádjával börtönöztek be. Szintén elengedtek egy titokzatos kémet is.

A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 1961-ben szakadtak meg.

Hirdetés