2014. december. 10. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 10. 21:59 Világ

Putyin segítségét kérte az üzbég elnök

Üzbegisztán elnöke arra kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt szerdán, hogy segítsen megvédeni Közép-Ázsiát a radikális iszlám jelentette fokozott veszélytől, annál is inkább, mivel a szomszédos Afganisztánból az év végén kivonulnak a NATO egységei.

Iszlam Karimov a közép-ázsiai volt szovjet köztársaságba látogató Vlagyimir Putyinnal közös taskenti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Oroszország, Kína és Afganisztán között fekvő, többségében muzulmánok lakta térség Irak sorsára juthat, amelynek jelentős részét elfoglalta az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet. Hozzátette, hogy a szélsőségesek jelenléte az utóbbi időben már Afganisztánban is érzékelhető, és mindez megfelelő megelőző intézkedéseket követel.

"Rendkívül nyugtalanító a szélsőségesség és a vallási radikalizmus elterjedése Közép-Ázsiában és azon túl" - hangsúlyozta Karimov, és úgy vélte, Oroszország jelenléte a térségben kétségtelenül hozzájárul a béke és biztonság fenntartásához.

Vlagyimir Putyin szintén úgy vélte, aggodalomra ad okot az észak-atlanti szövetség katonáinak kivonulása Afganisztánból.

Az orosz államfő látogatása annak jele, hogy Moszkva támogatja Üzbegisztánt, és aggódva figyeli a térség biztonsági helyzetét. Orosz tisztségviselők közölték, hogy a Kreml 865 millió dollár értékű üzbég adósság elengedését is kilátásba helyezte.

A Karimov vezette üzbég kormányzatot gyakran vádolják azzal, hogy kínzásnak veti alá a politikai foglyokat. Taskent folyamatosan azzal igazolja a rabokkal szembeni kemény bánásmódot, hogy ezzel próbálja elejét venni a szélsőséges iszlamisták megtelepedésének Üzbegisztánban.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.