2014. december. 04. 18:34 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 04. 18:32 Világ

Földön maradt az űrkapszula, reggel újra próbálkoznak

Az erős szél és technikai problémák miatt elhalasztották az Orion űrkapszula csütörtöki startját.

A Cape Canaveral-i visszaszámlálás utolsó négy percében egymást követték a kisebb problémák, amelyek miatt az amerikai űrkutatási hivatal végül a legénység nélküli űrkapszula felbocsátásának elhalasztása mellett döntött.

Először egy kóbor csónakot észleltek a lezárt kilövési zónán belül, majd erős széllökések miatt kétszer is leállt a visszaszámlálás.

Ezután a Delta IV rakéta egyik üzemanyagszelepénél találtak technikai problémát, amelyet már nem lehetett volna időben kijavítani. Végül a rakéta kamerarendszerének hanyatló akkumulátora láttán hozták meg a döntést a NASA munkatársai a tesztindítás leállításáról.

Az első négyórásra tervezett tesztrepülés alkalmával az űrkapszula kétszer kerüli meg a Földet, eközben 5800 kilométeres magasságba emelkedik, és 32200 kilométeres óránkénti sebességre felgyorsulva érkezik vissza a Föld légkörébe. A NASA utoljára 1972-ben küldött űrhajót magasabbra mint 2000-2200 kilométer.

A NASA szándékosan nem akart legénységet az első tesztrepülésre, mert az űrhajó legkockázatosabb részeit akarja tesztelni, köztük a hőpajzsot, az ejtőernyőket és a leváló részeket. Az űrügynökség tervei szerint az első Orion, amely legénységgel repül majd, leghamarabb 2021-ben fog startolni. Az Orion űrprogram hosszú távú célja, hogy a 2030-as években űrhajósokat jutasson a Marsra.

A NASA péntek reggel ismét megkísérli az űrkapszula elindítását.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.