2014. november. 17. 09:12 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 17. 10:30 Világ

Muzulmán Hittudósok: vegyenek le minket a terroristalistáról!

Egy muzulmán hittudósokat tömörítő, katari székhelyű befolyásos szervezet hétfőn tiltakozott az ellen, hogy az Egyesült Arab Emírségek felvette a terrorszervezetek listájára, s a csoport követelte az intézkedés visszavonását.

Az emírségekbeli WAM hírügynökség szombaton közölte, hogy Abu-Dzabi terroristává nyilvánított 85 szervezetet, amelyek meggyőződése szerint biztonsági fenyegetést jelentenek. Köztük vannak olyan fegyveres iszlamista csoportok, mint a kegyetlenkedéseiről hírhedt, Irakban és Szíriában nagy területeket elfoglaló Iszlám Állam, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat, a nigériai Boko Haram milícia, a jemeni húszi lázadók, valamint a Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalom, de felkerült a listára tucatnyi mérsékeltnek tartott európai muzulmán csoport, sőt arab országokbeli és nyugati muzulmán segélyszervezetek is.

A Muzulmán Hittudósok Nemzetközi Szövetsége hétfőn nyilatkozatban követelte, hogy vegyék le a listáról. Juszef al-Karadávi, a szövetség egyiptomi születésű elnöke kijelentette: az Egyesült Arab Emírségek intézkedésének "nincs semmilyen jogi, logikai vagy racionális alapja, s nem előzte meg semmilyen elemzés vagy vizsgálat". 

A szövetség felhívta a figyelmet, hogy ugyanakkor a listára nem kerültek fel olyan csoportok, amelyek a muzulmánok elleni "nem iszlamista terrorizmusban" érintettek. Ez pedig kérdéseket vet fel a lista összeállítóinak szándékait illetően – írták. 

Élesen bírálta az intézkedést vasárnap a Svédországi Muzulmánok Egyesületének elnöke, Omar Mustafa is. Nézete szerint egyesületüket az abu-dzabi kormány bosszúból tette a terrorszervezetek listájára, amiért ismételten bírálták emberjogi aktivisták őrizetbe vételét az emírségekben.

Az Egyesült Arab Emírségek az intézkedéssel Szaúd-Arábia hasonló márciusi lépését követte. Ez egyes vélekedések szerint része volt a sivatagi királyság, az emírségek és Bahrein kampányának, amellyel nyomást akarnak gyakorolni Katarra, hogy csökkentse a közel-keleti iszlamista erőknek nyújtott támogatását. 

Cecilie Hellestveit norvég iszlámszakértő az emirátusok vezetése és a szaúdi királyi család közötti rokoni kapcsolatokra rámutatva úgy vélekedett, hogy Abu-Dzabi a lista összeállításával Szaúd-Arábia érdekeit követve cselekedett.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.