2014. október. 18. 06:17 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 18. 15:22 Világ

Dugába dőlhet a török korrupciós botrány vizsgálata

A török ügyészség lemondott a korrupciós ügy folytatásáról, amely az időközben államfővé választott Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök környezetét is érintette – jelentette a török média péntek este.

Az ügynek 53 gyanúsítottja volt, köztük két, időközben lemondott miniszter családtagjai, és nehezítette Erdogan helyzetét év eleji választási kampányban.

Erdogan 11 évig tartó miniszterelnöki megbízatásának ez volt a legsúlyosabb botránya. A kormányból három miniszternek távoznia kellett, az internet felügyeletének szigorítása, valamint a rendőrség és az igazságügyi rendszer átalakítása pedig nemzetközi bírálatokat váltott ki.

A CNN Turk televízió szerint az ügyészek azért ejtették az ügyet, mert nem sikerült elég bizonyítékot szerezni arra, hogy bűncselekmény történt volna vagy szervezett bűnözésről lenne szó.

Az ügyészség hivatalosan egyelőre nem reagált a sajtóértesülésekre.

Egy régebben kiszivárgott rendőrségi jelentés szerint egy olyan hálózatról lett volna szó, amelynek működésével a titkos atomprogrammal gyanúsított iráni rezsim a nemzetközi szankciók ellenére aranyhoz juthatott külföldről olaj- és gázbevételek ellenében.

A bizonyítékok hiányát már tavasz végén sejteni lehetett, amikor a török bíróság eltörölte azt az utazási tilalmat, amellyel a hálózat feltételezett vezetőjét, Reza Zarrab iráni-azerbajdzsáni üzletembert sújtották. Zarrabot gyanúsították egyebek mellett azzal, hogy jelentős kenőpénzt fizetett kormánytagoknak, hogy a hatóságok szemet hunyjanak illegális aranyüzletei felett.

A hálózat feltételezett tagjai között említették a volt belügyminiszter és a volt gazdasági miniszter fiát is.

A török politikát megrázó korrupciós botrány december 17-én tört ki, amikor ötven embert, köztük Erdoganhoz közel álló, ismert üzletembereket is őrizetbe vették egy pályázati csalások és megvesztegetések gyanújával indított vizsgálat után. Erdogan ekkor kényszerült jelentős kormányátalakításra, később pedig több száz rendőrt és ügyészt helyezett át vagy mentett fel.

Tél végén Erdogan ellen is indult vizsgálat Ankarában, miután felkerült az internetre egy telefonbeszélgetés felvétele, amelyen (még kormányfőként) nagy pénzösszegek eltüntetésére kéri fiát. Erdogan hamisítványnak nevezte a felvételt, és tagadta, hogy köze lenne bármiféle korrupcióhoz.

Hirdetés