2014. október. 16. 20:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 16. 20:14 Világ

Száznál is több katonát, évi félmillió dollárt küldünk Afganisztánba

Az Afganisztánban jövő januárban kezdődő új NATO-misszióhoz Magyarország több mint száz katonával járul hozzá, 2015 és 2017 között pedig évi 500 ezer dollárral segíti az afgán biztonsági erők finanszírozását - mondta a honvédelmi miniszter csütörtökön egy budapesti konferencián.

Az afganisztáni művelet a szövetség történetének egyik legnagyobb vállalkozása volt, és a walesi NATO-csúcson az állam- és kormányfők sikeresnek értékelték a missziót - közölte a Magyar Atlanti Tanács és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által rendezett konferencián Hende Csaba.   

A miniszter kitért arra, hogy az Afganisztánban jelenleg is tartó ISAF-művelet év végi lezárása után, jövő januárban kezdetét veszi a Resolute Support, azaz magyarul Eltökélt támogatás elnevezésű misszió, amely elsősorban kiképzési, tanácsadó és támogató segítséget nyújt majd a helyi erőknek.

A konferencián Benkő Tibor vezérezredes előadásában azt mondta, Magyarországot is bírálták amiatt, hogy nem fordít eleget a védelmi kiadásokra, de a Magyar Honvédség katonáiról a különböző nemzetközi missziókban nyújtott teljesítményük alapján mindig elismeréssel szóltak a szövetség vezetői.

Jelenleg a Magyar Honvédség csaknem 800 katonája három földrészen, 12 országban - Afganisztánban, Koszovóban, Bosznia-Hercegovinában, Szomáliában, Maliban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a Közép-afrikai Köztársaságban, Nyugat-Szaharában, Cipruson, Libanonban, Egyiptomban, Grúziában - teljesít szolgálatot nemzetközi békemisszió részeként.

Emellett több mint száz magyar katona dolgozik az ENSZ, az EU és a NATO központjaiban, parancsnokságain. A misszióban lévő katonák 60 százaléka a NATO-, körülbelül 30 százaléka az európai uniós és mintegy 10 százaléka ENSZ-vezetésű békeműveletekben vesz részt.

A legnagyobb létszámú magyar kontingens jelenleg Koszovóban szolgál. A NATO KFOR kontingensben, valamint egyéni és nemzeti beosztásokban mintegy 350 magyar katona teljesít szolgálatot. 

Afganisztánban jelenleg mintegy 140 magyar katona öt kontingensben - Műveleti tanácsadó csoport, MH Mi-17 légi tanácsadó csoport, MH Különleges műveleti kontingens, MH Logisztikai iskola magyar mentorcsoport, Nemzeti támogató elem - szerveződve és egyéni beosztásokban látja el feladatait.

EU-műveletekben a Mali kiképző misszióban, Bosznia-Hercegovinában (az EUFOR Althea kontingensben), a kongói tanácsadó misszióban, a szomáliai kiképző misszióban, a grúziai megfigyelő misszióban, valamint a Közép-afrikai Köztársaságban állomásozó EUFOR RCA misszióban vesznek részt magyar katonák.

Az ENSZ-műveletek közül a nyugat-szaharai békefenntartó misszióban, a libanoni békefenntartó misszióban és a ciprusi békefenntartó műveletekben is részt vesznek a Magyar Honvédség katonái. Nemzetközi megállapodás alapján működő műveletben, a Sínai-félszigeten, Egyiptomban feladatot ellátó Többnemzeti erő és megfigyelők között 26 magyar katona és 16 magyar rendőr dolgozik.

A NATO által vezetett afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) 2001 vége, a tálib uralom leverése óta gondoskodik a biztonságról Afganisztánban. A biztonsági felelősség átadásának folyamata az afgán fél számára 2011 közepén kezdődött meg, mostanra csaknem teljesen befejeződött. A 100 ezres nemzetközi haderő túlnyomó többségét a tervek szerint 2014 végéig kivonják az országból.

Idén júniusban Anders Fogh Rasmussen akkori NATO-főtitkár azt mondta, ez év végén lezárul a NATO vezette, nagyszabású afganisztáni harci misszió, az ISAF, amelybe az észak-atlanti szervezet tagországai mellett sok partnerország is bekapcsolódott, így összesen mintegy ötven ország vett részt benne.

Jövőre indul a sokkal alacsonyabb létszámúra tervezett, harci műveletet nem folytató Resolute Support misszió. A NATO-főtitkár azt mondta, az új, kiképzési és tanácsadási tevékenységre összpontosító nemzetközi műveletnek mintegy 8-12 ezres lehet a teljes létszámigénye.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.