2014. október. 14. 05:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 14. 08:19 Világ

Basescu: Ponta a külföldi hírszerzés ügynöke volt

Zajlik az elnökválasztási kampány Romániában. Az államfő most nem kisebb dologgal vádolja a választásokon induló Pontát, mint hogy titkosügynökként dolgozott, ami ugyan szerinte nem szégyen, de a választóknak joguk van tudni erről.

Traian Basescu román államfő szerint az elnöki tisztségre pályázó Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) ügynöke volt 1997 és 2001 között.

Basescu a Realitatea hírtelevízió hétfő esti műsorában fedte fel, kire utalt, amikor hetekkel ezelőtt bejelentette, hogy egy volt titkosügynök is indul a választásokon. Akkor – anélkül, hogy megnevezte volna – felszólította az illetőt, hogy egészítse ki önéletrajzát.

Basescu kifejtette, nem szégyen, ha valaki az egyik szolgálatnak dolgozott, de a választóknak szerinte joguk van ezt tudni, hogy eldönthessék, akarnak-e olyan államfőt, akit az egyik titkosszolgálat is "a kezében tart". "Volt főnöke az arcába fog vigyorogni, amikor elnök lesz" – jelentette ki Basescu.

Az elnök azzal támasztotta alá állítását, hogy Ponta – a Legfelső Védelmi Tanácsot megkerülve – állítólag kormányhatározatot írt alá, amelynek értelmében nemcsak az aktív ügynök listája minősül államtitoknak, de immár volt ügynökeiket sem fedhetik fel a titkosszolgálatok.

Basescu úgy vélekedett, ennek a kormányhatározatnak védőernyője alatt Ponta le fogja tagadni ügynökmúltját, mert biztos lehet benne, hogy nem fedik fel.

Az elnök szerint Teodor Melescanu, a SIE volt igazgatója "falazott" Pontának. Amikor az elnök egy szociáldemokrata képviselő interpellációja nyomán gyanút fogott, és rákérdezett a SIE igazgatójánál, hogy van-e a kormánytagok között korábbi ügynök, Melescanu – a kormányhatározatra hivatkozva – megtagadta a választ, arra hivatkozva, hogy ez államtitok.

"Az államfőnek bármilyen államtitokhoz hozzáférése van. Azzal, hogy ezt megtagadta, megengedhetetlen precedenst teremtett a szolgálat történelmében" – méltatlankodott Basescu, hozzátéve, ezek után "száműzte" Melescanut, és közvetlenül a SIE-igazgató beosztottjaival dolgozott.

A Realitateának adott interjúból nem derült ki, hogy mire alapozza Basescu a miniszterelnök ügynökmúltjával kapcsolatos meggyőződését, miután a kémfőnök megtagadta tőle ennek igazolását. Teodor Melescanu egyébként a jelölési határidő előtt egy nappal váratlanul lemondott a SIE éléről, hogy indulhasson az államfőválasztáson, így ő is a 14 elnökjelölt egyike.

Victor Ponta a képviselőház honlapján közzétett önéletrajza szerint 1995 és 1998 között a bukaresti első kerületi bíróságon dolgozott ügyészként, majd 1998 és 2001 között a legfőbb ügyészség korrupcióellenes részlegére került, ahol pénzügyi-gazdasági bűncselekményekre szakosodott. Ebben az időszakban Görögországban, Olaszországban és az Egyesült Államokban vett részt szakmai továbbképzéseken.

Traian Basescu hétfő délután éles támadást intézett a novemberi elnökválasztáson induló két legesélyesebb jelölt – Victor Ponta és Klaus Johannis, a Keresztény-liberális Szövetség jelöltje – ellen, és kijelentette, hogy Elena Udreának, a Népi Mozgalom Párt jelöltjének államfővé választását támogatja.

A felmérések szerint az államfői tisztség sorsa a két legesélyesebb jelölt, Ponta és Johannis között dőlhet el az elnökválasztás második fordulójában.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.