A Der Standard brüsszeli tudósítója szerint Juncker majdnem minden olyan fontos hatáskört elvett a Navracsics által betöltendő biztosi pozíciótól, amelyekkel korábban a kulturális biztosok rendelkeztek.
A volt magyar igazságügyi és külügyminiszter, Navracsics Tibor majdnem kizárólag politikai okoból került a várószobába az uniós biztosjelöltek meghallgatásakor - írja a Der Standard osztrák napilap brüsszeli tudósítója, Thomas Mayer blogjában.
A "Fidesz-embert", Orbán Viktor bizalmasát szakmailag igen felkészültnek tartják, ám éppen annak a médiatörvénynek a megalkotásában vett részt, ami miatt 2011-ben az Európai Bizottság az alapjogok megsértése miatt eljárást indított Magyarország ellen.
Meyer megjegyzi, hogy Navracsics a meghallgatásán azt mondta, az Európai Bizottság és Orbán közötti vitában ő maga közvezített és próbálta megoldani a problémát.
Az MTI birtokába kerültek a Navracsicsnak feltett hat pótkérdésre adott válaszok, ezek szerint a politkus azt mondta: a jogszabály annak idején egyéni képviselői indítvány formájában került a törvényhozás elé, s az eredeti szöveg több ponton sem tükrözte az ő személyes véleményét.
"A kormány a jogszabály véglegesítésekor párbeszédet folytatott az Európai Unióval és az Európa Tanáccsal, amit én természetesnek tekintettem, s ezért erőteljesen üdvözöltem, és aktívan támogattam" - válaszolta. "A média szabadsága és sokszínűsége kulcsfontosságú a demokratikus társadalmak számára. Sajnálom, hogy a múltban néha a magyar kormány, amelynek immár nem vagyok tagja, nem tulajdonított kellő fontosságot ennek a jelentős szempontnak" - tette hozzá válaszában Navracsics.
A tudósító azt is megjegyzi, hogy Juncker majdnem minden olyan fontos hatáskört elvett a Navracsics betöltendő biztosi pozíciótól, amelyekkel korábban a kulturális biztosok rendelkeztek, például az Erasmus-programot.
Ha Navracsics elbukik a meghallgatáson, Orbán egy még rosszabb pótjelöltet küldene - legalábbis ez a félelme egyes EP-képviselőknek Mayer szerint.