Az Egyesült Államok nem akar szankciókat Magyarország ellen, hanem az a célja, hogy felhívja a kormány figyelmét a civilek félelmeire illetve erősítse a civil társadalmat és a demokratikus intézményrendszert – erről beszélt csütörtök este az ATV Egyenes beszéd című műsorában az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője. M. André Goodfriend szerint Magyarország imidzse csorbát szenved, ha nem rendezi megnyugtatóan a civilek ügyét, és ilyen képet fog sugallni magáról a szövetségesei felé. Erről szólt Obama eheti üzenete is – magyarázta.
Az amerikai elnök a Clinton Globális Kezdeményezés nevű szervezet New York-i éves tanácskozásán arról beszélt, hogy a civil társadalmakra nehezedő nyomás a demokrácia eszméjének aláaknázását célozza, és a rossz példák között említette Magyarországot. Barack Obama egyben bejelentette, hogy az Egyesült Államok világszerte innovációs központokat hoz létre a civil társadalmi csoportok támogatásához.
A Külgazdasági és Külügy Minisztériumtól úgy reagáltak Obama beszédére, hogy szerintük „nincs ténybeli alapjuk” az amerikai elnök megjegyzéseinek, amelyeket a magyar civil társadalom állítólagos kormányzati korlátozásával kapcsolatban tett. „A magyar nép egy szabadságszerető nép, ezért nem viselné el szabadságának semmilyen korlátozását” – fogalmaztak a tárca szerdán kiadott, szűkszavú reakciójában, amely a szerdán esküt tett új miniszter, Szijjártó Péter vezetése alatt a minisztérium első nyilatkozata volt.
A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a műsorban emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok az EBESZ-en keresztül már júliusban is kifejezte aggodalmait a magyar civilekkel kapcsolatban. Úgy fogalmazott: ez egy „pozitív aggodalom”, amellyel azt akarják elérni, hogy a kormány meghallja az emberek hangját.
M. André Goodfriend szerint tény, hogy a magyarországi civilek megfélemlítve érzik magukat, mozgásterük szűkülésétől tartanak. A magyar kormány jogi szempontból megpróbálta ugyan megmagyarázni az álláspontját, de az Egyesült Államoknak fontos az itteni civilek véleménye és az, hogy mi lesz a sorsuk.
Az Európai Együttműködési és Biztonsági Szervezet Állandó Tanácsában egyébként az Egyesült Államok képviselője ebben a hónapban is felvetette a Norvég Civil Alappal kapcsolatos vitában érintett magyarországi szervezetek ügyét.
Rossz lehet Magyarország imidzse, de Obamáék nem büntetnének
Az amerikai ügyvivő a csütörtök esti tévéműsorban egyértelművé tette, hogy az Egyesült Államok és Magyarország szövetségesek, közösek az elveik, álláspontjukat is szövetségesként és nyíltan fejezték ki. Az Egyesült Államok ugyanezt várja más államoktól is a saját, esetlegesen problémás ügyeivel kapcsolatban – tette hozzá.
Ha a kormány semmit sem tesz a civilekkel kapcsolatos aggodalmas eloszlatásáért, akkor csorbát szenved az imidzse, ilyen képet fest majd magáról a szövetségesei felé. Ezt próbálják üzenni az amerikaiak, akiknek nem a szankcionálás a céljuk, hanem a civil társadalom és a demokratikus intézmények erősítése, történjen ez bárhogyan is – magyarázta a diplomata, aki szerint Obama nem kritizálni akart, hanem a figyelmet felhívni.
Ha Magyarország ennek ellenére sem lép, és nem hallgatja majd szövetségesei tanácsait, akkor az országban élő embereknek kell döntést hozni – mondta még.