2014. szeptember. 23. 14:44 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 23. 14:41 Világ

Mindenki elnök akar lenni Tunéziában

Összesen hetvenen nyújtottak be pályázatot az elnökjelöltség elnyerésére az első szabad államfőválasztásra készülő Tunéziában – közölte kedden a voksolás előkészítésével megbízott hatóság.

A testület nemzetközi rekordnak nevezte a pályázók nagy számát. Péntekig ellenőrzik, hogy a pályázatok megfelelnek-e az előírásoknak, és csak ezután teszi közzé a jelöltek listáját, amely még mindig nem végleges, mivel október 25-ig lehetőség van fellebbezésre.

Egy leendő elnökjelöltnek legalább 10 képviselő vagy legalább 10 választókörzetből 10 ezer tunéziai állampolgár támogatását kell maga mögött tudnia.

A mérsékelt iszlamista en-Nahda képviselői kivételével a tunéziai politikai élet valamennyi lényeges szereplője indulni akar az elnökválasztáson, annak ellenére, hogy az államfői tisztség csak korlátozott hatalmat jelent. Az en-Nahda bejelentette, hogy "konszenzusos jelöltet" támogat majd.

A hétfői határidőig többek között Monszef Marzúki távozó államfő, Musztafa Ben Dzsaafar, az alkotmányozó nemzetgyűlés elnöke, a Zin el-Abidin ben Ali elnök 2011-ben megdöntött rezsimjének három egykori minisztere, üzletemberek, pártelnökök, de még egy bírónő is benyújtotta pályázatát az elnökjelöltségre.

Tunéziában a november 23-i elnökválasztást október 26-án parlamenti választások előzik meg. Utóbbi megméretésen az en-Nahda iszlamistái a legesélyesebbek, bár 2014 elején a belpolitikában uralkodó válság miatt távozniuk kellett a hatalomból és át kellett azt adniuk egy pártok feletti, ügyvezető kormánynak. Az őszi választásokkal elvileg lezárul Tunéziában a demokratikus átalakulási folyamat.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.