2014. szeptember. 22. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 22. 16:38 Világ

Franciaország nem fél

Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter kijelentette, országa nem fél az Iszlám Állam által belengetett terrorcselekményektől. Franciaország szárazföldi erőket nem küld Irakba, valamint azt, hogy Szíriában egyáltalán nem akar beavatkozni a dzsihadisták ellen.

Franciaország nem fél – mondta hétfőn Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter, miután az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet világszerte élő híveit arra buzdította, hajtsanak végre véres terrorcselekményeket az országaikban élő hitetlenek ellen, külön megemlítve az amerikaiakat és a franciákat.

"Franciaország nem fél, mert nem ez az első alkalom, hogy az országot terroristák fenyegetik" – emlékeztetett Cazeneuve. "Franciaország nem fél, mert tudja, hogy számíthat Franciaország valamennyi állampolgárának szolidaritására" – tette hozzá.

A miniszter alig háromperces nyilatkozatában négyszer ismételte meg "a Franciaország nem fél" mondatot, és jelezte, hogy a fenyegetés "semmiben sem töri meg azt a határozottságot", amellyel Franciaország véget kíván vetni az Iszlám Állam tevékenységének, és segíteni kívánja a helyi lakosságot. Cazeneuve arról nem szólt, hogy elrendelte-e a Franciaországban már jelenleg is érvényben lévő terrorellenes biztonsági intézkedések megerősítését. Annyit mondott, azok "működőképesek és hatékonyak".

"A biztonsági erőink már hónapok óta teljes erővel készenlétben állnak, hogy megelőzzék a szíriai és iraki terrorista csoportok tevékenységéhez köthető kockázatokat" – jelezte a belügyminiszter. Arra is emlékeztetett, hogy január 1. óta 110 feltételezett terroristát állított elő a francia rendőrség, közülük 74 ellen emeltek vádat, és több, dzsihadistákat toborzó hálózatot számoltak fel a hatóságok.

"Noha nulla kockázat nem létezik, jelenleg 100 százalékos a készültség. A kormány eddig is és a továbbiakban is minden intézkedést megtesz a franciák biztonsága érdekében, teszi ezt hidegvérrel, nem ijedve meg az Iszlám Állam terroristáinak gyalázatától" – fogalmazott a belügyminiszter.

Abu Mohamed el-Adnáni, a dzsihadista milícia hivatalos szóvivője hétfőn megjelent beszédében arra szólította fel az IÁ ellen formálódó nemzetközi összefogás országainak muzulmánjait, hogy lefejezésekkel és merényletekkel tegyék pokollá az "ellenséges társadalmak életét". A Washington vezette katonai koalíció tagjai között kiemelte a dzsihadisták elleni összehangolt fellépésről szóló nemzetközi konferenciának otthont adó, "rosszindulatú és mocskos franciákat".

Franciaország múlt pénteken hajtott először végre légi csapásokat Irak északkeleti részén, ahol megsemmisítették a dzsihadisták egyik logisztikai raktárát. Francois Hollande államfő előző nap tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az iraki vezetés kérésére engedélyezte a francia légi csapások megkezdését. Azt is jelezte, hogy Franciaország szárazföldi erőket nem küld Irakba, valamint azt, hogy Szíriában egyáltalán nem akar beavatkozni a dzsihadisták ellen.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.