Magyarország zágrábi nagykövetsége elé szervez tüntetést a 25 horvátországi civil szervezetet tömörítő Crosol szövetség, amely nyílt levélben tiltakozott az Európai Bizottságnál és az Európai Parlamentnél Navracsics Tibor kulturális, oktatási és ifjúsági EU-biztossá való kinevezése ellen és szót emelt a magyarországi civil szervezetek vegzálása ellen is.
Tüntetést szervez a zágrábi magyar nagykövetséghez jövő héten a 25 horvát civil szervezet tömörítő Crosol szövetség tiltakozásul Navracsics Tibor EU-biztossá történő kinevezése ellen és a magyar civil szervezeteket érintő intézkedések miatt - jelentette a Dalje.com horvát híroldal.
A szövetségnél megdöbbentek Navracsics Tibor magyar külügyminiszter EU-biztosi jelölése hallatán - mondta a beszámoló szerint pénteki sajtótájékoztatóján Gordan Bosanac, a Crosol vezetője. A Dalje.com szerint hozzátette, hogy a jelöléssel párhuzamosan a magyar kormány a magyar emberi jogi és korrupcióellenes szervezeteket szorongatja, azzal a magyarázattal, hogy a kormány ellen dolgoznak és titokban az ellenzéket finanszírozzák.
A szövetség egy másik képviselője, Rada Boric a Dalje.com szerint azzal is vádolta a kormányt, hogy megtiltotta több női szervezet támogatását is a norvég alap forrásaiból. A portál felidézte, hogy a Crosol nyílt levelet is küldött a Navracsics kinevezésével szembeni aggályairól az Európai Bizottság és az Európai Parlament vezetőinek.
A Crosolt idén februárban alapították, feladatának pedig a nemzetközi civil együttműködés mellett a horvát külpolitika és az EU nemzetközi támogatási politikájának figyelemmel kísérését tekinti. Májusi bemutatkozó rendezvényükön a horvát külügyminiszter is részt vett.
A Facebook-oldalán a szervezet pénteken azt írta, írásban szolidaritást vállaltak magyar kollégáikkal és arra kérték az EP horvát képviselőit és a kormányt, hogy ne hunyjanak szemet az emberi jogok magyarországi megsértése és a polgári szabadságjogok itteni elnyomása felett.
Hozzátették, hogy Navracsics Tibor még igazságügyi és közigazgatási miniszterként részt vett az emberi jogok szempontjából több problematikus rendelkezést is tartalmazó új alaptörvény elfogadásában és módosításaiban.