2014. szeptember. 09. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 09. 19:21 Világ

Szexért adtak gyógyszert és vizet a békefenntartók

Alaposan kivizsgálják az Afrikai Unió békefenntartóinak Szomáliában elkövetett szexuális visszaéléseit, amelyekről a Human Rights Watch számolt be.

Szomáliában a hatóságok kivizsgálják az Afrikai Unió (AU) fővárosban állomásozó békefenntartói által állítólag elkövetett szexuális visszaéléseket - jelentette be kedden a kelet-afrikai ország kormányfője.

"A kormány elítéli a szomáliai néppel szembeni visszaélés minden formáját, és eltökélt abban, hogy a polgárok elleni bűncselekmények elkövetőit bíróság elé állítsa" - hangsúlyozta közleményében Abdiveli Sejk Ahmed szomáliai kormányfő.

A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet hétfőn kiadott jelentésében számolt be 21 szomáliai nő és kiskorú lány megerőszakolásáról és szexuális kizsákmányolásáról. A dokumentum szerint a bűncselekményeket az Afrikai Unió szomáliai missziója (AMISOM) által Mogadishuban fenntartott békefenntartói támaszpontokon követték el.

Az AU katonái szexuális együttlétért cserébe nyújtottak segítséget az AMISOM fővárosi bázisain gyógyszert, élelmet és vizet kérő nőknek és tizenéves lányoknak - olvasható a New York-i székhelyű nemzetközi csoport által közzétett dokumentumban. A visszaélések miatt a megszólaltatott áldozatok közül csupán ketten tettek feljelentést. 

A Szomáliában 2007 óta működő AMISOM feladata az állami intézetek és a kormány védelme, valamint a humanitárius segélyek szétosztásának támogatása az al-Shabaab terrorszervezet és más fegyveres csoportok által fenyegetett országban. A misszió ugandai, burundi, kenyai, etiópiai, dzsibuti és Sierra Leone-i kontingensekből áll, a szóban forgó mogadishui bázisokon burundi és ugandai katonák teljesítenek szolgálatot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.