A világ katasztrofálisan rosszul reagált a Nyugat-Afrikát sújtó ebolajárványra – írta a Washington Postban egy egyetemi tanárral közösen jegyzett cikkében Jom Yong Kim, a Világbank elnöke. Az írás azt is felvetette, hogy valójában nem is maga az ebolavírus vezethetett a kialakult válsághoz.
A nyugati egészségügyi intézmények könnyedén fel tudnák tartóztatni a járványt, és sürgetjük a tehetős országokat, hogy osszák meg tudásukat és forrásaikat az afrikai államokkal a betegség leküzdésében – írta a közös cikkében Jom Yong Kim, a Világbank elnöke és Paul Farmer, a Harvard Egyetem tanára.
Az írás szerint a válságot sokkal inkább a végzetes tévhitek, semmint maga a vírus idézte elő, és ezek a tévhitek katasztrofálisan rossz válaszokhoz vezettek. Hivatalos adatok szerint eddig több mint ezerötszázan haltak meg a kór következtében Guineában, Libériában és Sierra Leonéban.
Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti azonosítása óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt.
A vírus vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés.