2014. július. 31. 10:54 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 31. 11:46 Világ

Véletlenül hoztak nyilvánosságra egy CIA-kínzásokról szóló jelentést

A titkos szenátusi jelentésről szóló közleményt véletlenül küldték el az AP hírügynökség egyik újságírójának. A dokumentum szerint a CIA módszerei közé tartozik az ütlegelés, alvásmegvonás és a vízben fuldokoltatás technikája.

A feltételezett terroristákkal való brutális bánásmóddal és a kongresszus félrevezetésével vádolja a Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA) egy szenátusi titkos jelentés.

"Ez a (szenátusi) jelentés olyan történetet tár fel, amelyre egyetlen amerikai sem lehet büszke" – olvasható a Fehér Ház által kiadott dokumentumban, amelyet az AP csütörtökön tett közzé. Az amerikai hírügynökség egyik újságírójának az elnöki hivatal véletlenül küldte el emailben a szenátusi jelentés nyomán írt közleményt. A négyoldalas dokumentum tartalmazza azokat a vitatémákat is, amelyekre előzetesen az amerikai külügyminisztérium tett javaslatot a szenátus megállapításaira válaszul.

A szenátusi titkos jelentés kivonatát a következő hetekben teszik közzé.

A szenátus szerint a CIA a 2001. szeptember 11-i merényleteket követően elfogott al-Kaida-tagokkal sokkal brutálisabban bánt annál, mint ahogy azt korábban feltételezték. A jelentés szerint az ügynökség félrevezette a kongresszust és az igazságügyi tárcát kihallgatási programjáról.

Megalázás és súlyos fájdalom

A jelentés nem vonja le azt a jogi következtetést, hogy a CIA bizonyos tevékenységei kimerítik a kínzás fogalmát, ugyanakkor a dokumentumot olvasó, névtelenül nyilatkozó források szerint néhány esetben az őrizetbe vett személyekkel szembeni fellépést a közfelfogás szerint kínzásnak lehet tekinteni.

A külügyminisztérium úgy véli, a jelentés "nem hagy kétséget afelől", hogy néhány esetben a feltételezett terroristák vallatása megalázó volt, és az elszenvedőknek súlyos fájdalmat okozott.

A szenátus megállapította, hogy a CIA vitatott módszerei – mint például az ütés, az alvásmegvonás és a vízben fuldokoltatás technikája –  több kárt okoztak, mint amennyi eredmény remélhető volt tőlük.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.