Világ HVG 2014. július. 09. 13:59

Kiürült a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap

Rosszul indított a 2011–2012-ben államosított magán-nyugdíjpénztári vagyonok – zömében értékpapírok – kezelésére létrehozott, nevével ellentétben az 1998-as reform sorsát megpecsételő Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap.

HVG

Az Országgyűléshez a kormány által benyújtott első, (töredék) éves beszámolója szerint működése 2011. május 31-ei megkezdése és ugyanazon év december 31-e között 18 milliárd forinttal kevesebbért – nem egészen 590 milliárd forintért – tudott csak túladni a hozzá került részvényeken, befektetési jegyeken, mint amennyiért átvette azokat. Emiatt Harangozó Tamás szocialista képviselő a Budapesti Rendőr-főkapitányságon „különösen nagy, illetve azt meghaladó vagyoni hátrányt okozó hanyag kezelés bűncselekményének gyanúja miatt” büntetőfeljelentést tett, ám az ügynek nem lett következménye.

Még úgy sem, hogy a rossz gazdálkodás mintegy beismeréseként a Fidesz-frakció az alap üzleti beszámolójának parlamenti megvitatását meghatározatlan időre elhalasztotta, arra hivatkozva, hogy azt indokolt lenne együtt tárgyalni a magán-nyugdíjpénztári rendszer bevezetését visszamenőleg drágának és feleslegesnek kimondó kormányzati határozati javaslattal. Mindenesetre két és fél év alatt megszabadult a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap az egykori magánnyugdíjpénztár-tagok rá bízott közel 3000 milliárd forintjától, ám a kitűzött cél, az államadósság mérséklése nem teljesült.

A nyugdíjhelyzetről bővebben a HVG e heti számában olvashatnak.

 

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Hirdetés