Nagy-Britannia "egy lépéssel közelebb az EU kijáratához"
A szombati brit lapok szinte azonos megfogalmazású elsőoldalas főcímei szerint Nagy-Britannia egy lépéssel közelebb került az Európai Unió "kijárati ajtajához" Jean-Claude Junckert jelölésével az Európai Bizottság elnöki tisztségére.
A baloldali The Guardian, a konzervatív, erősen EU-szkeptikus The Daily Telegraph és a hasonló alapállású The Times, valamint a liberális irányzatú, EU-párti Financial Times egyaránt kiemelte értékelésében, hogy hatalmas horderejű hatalomgyakorlási átrendeződés kezdődött az Európai Parlament javára és az Európai Bizottság, valamint a választott tagországi kormány- és államfők kárára az EP néppárti "csúcsjelöltjének" jelölésével. A The Guardian "szeizmikus léptékűnek", a Financial Times "földrengésszerűnek" minősíti ezt a változást.
A Financial Times szombati szerkesztőségi kommentárja szerint az euróövezet egyre szorosabb integrációja miatt az EU-nak nagyobb demokratikus legitimációra van ugyan szüksége, az azonban nem világos, hogy a 46 százalékos részvételi aránnyal megválasztott Európai Parlamentnek miért kellene szélesebb hatalmi jogköröket adni, mint a reprezentatívabb választásokon hatalomra került tagállami kormányoknak.
A londoni üzleti napilap szerint fennáll az a veszély is, hogy Juncker inkább az Európai Parlamentre hallgat majd, semmint az EU-tagállamokra. A Financial Times szerint ennek kockázata az, hogy gyengülhet az Európai Bizottság pártatlan üzleti, versenypolitikai, költségvetési és sok egyéb szabályozói szerepe.
A lap szerint David Cameron brit miniszterelnöknek igaza volt, amikor ellenezte Juncker jelölését. Elhibázott taktikája azonban - főleg a brit EU-tagság jövőjéről meghirdetett népszavazás, valamint az, hogy a brit Konzervatív Pártot kiléptette az EP néppárti frakciójából - károsította Nagy-Britannia európai megítélését, és elidegenítette még azokat is, akik egyébként hajlamosak lettek volna a Juncker-ügyben őt támogatni.
Junckerre és Angela Merkel német kancellárra most életfontosságú szerep hárul a kármentésben. Mindenekelőtt fel kell ismerniük, hogy a héten lezajlott események a brit EU-szkeptikus erők malmára hajtják a vizet. Az európai vezetőknek túl kell tenniük magukat "Cameron ügyetlenkedésein", és fontolóra kell venniük a London által követelt uniós reformprogram egyes elemeinek megszívlelését. Ezzel elejét lehetne venni annak, hogy Nagy-Britannia mind közelebb sodródjon az EU kijáratához - áll a Financial Times szerkesztőségi írásában.
A The Daily Telegraph szerkesztőségi elemzése szerint "teljesen ésszerű" volt Cameron ellenállása Junckerrel szemben, és a luxemburgi politikus "diadala a bürokrácia hatalmának bizonyítéka".
A tekintélyes konzervatív brit napilap szerint az EU és tagországai közti kapcsolatrendszernek az egymás érdekeit és a nemzeti érdekeket is tiszteletben tartó viszonosságra kell épülnie. A brit törekvéseket ért "inzultus" után most az Európai Unión a sor, hogy megindokolja: Nagy-Britanniának miért kellene továbbra is az EU-ban maradnia - áll a Telegraph cikkében.