2014. június. 23. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 23. 10:47 Világ

Ámokfutó katona mészárolt az észak-koreai határnál

Elfogták és kórházba vitték a dél-koreai hadsereg ámokfutó katonáját, aki az észak-koreai határ közelében szombaton megölte öt őrtársát, hetet megsebesített, majd öngyilkosságot kísérelt meg hétfőn – közölte a dél-koreai védelmi minisztérium.

A huszonkét éves őrmester megpróbált végezni magával: hasba lőtte magát, miután apja és fivére hiába próbálták rábeszélni arra, hogy adja meg magát – számolt be az egyik helyi televízió. Az ámokfutót vasárnap egy erdőben vette körbe a hadsereg, és azóta patthelyzet alakult ki az őrmester és katonatársai között. Hétfőn már olyan közel tudtak férkőzni a férfihoz, hogy kenyeret és palackozott vizet dobhattak neki.

Bár az eset az észak-koreai határ közelében történt, semmi sem utal arra, hogy Észak-Koreának köze lenne a történtekhez, vagy bármiféle politikai vonatkozása lenne.

Hírügynökségi jelentések szerint a férfi nehezen alkalmazkodott a katonaélethez, és emiatt egy ideig szerepelt azon a listán, amelyen a hadsereg "különleges figyelmet" igénylő tagjait tartják nyilván, például az öngyilkosságra hajlamosakat. Az ilyenek nem teljesíthetnek szolgálatot fontos őrposztokon.

Tavaly novemberben azonban az őrmester hivatalos katonai értékelése javult, és ha még fokozott figyelemmel kellett is kísérni, beoszthatták fontos őrposztokra. A férfinak szeptemberben telt volna le a sorköteles szolgálati ideje.

Dél-Koreában minden egészséges férfinak két évig kell szolgálnia a hadseregben 18 és 35 éves kora között, hogy fent tudják tartani a fegyveres erők 600 ezer fős létszámát a határ túloldalán fegyverben álló 1,2 millió észak-koreai katona elrettentésére. A két Korea jogilag a mai napig háborúban áll, mivel az 1953-ban véget ért háború után békeszerződés helyett csak fegyverszüneti megállapodás született.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?