2014. június. 19. 14:38 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 19. 14:34 Világ

Húszezerrel nőtt az EU-ban befogadott menekültek száma

Az egy évvel korábbi időszakhoz képest csaknem húszezer fővel, 135 700-ra emelkedett az Európai Unió tagállamai által befogadott menekültek száma 2013-ban - közölte csütörtökön az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.

A luxembourgi székhelyű uniós intézmény által közzétett grafikonon jól látszik, hogy a 2000-es évek végén 80 ezer körül volt ez a szám, és 2010-re valamelyest csökkent is, majd a szíriai válság súlyosbodásával egyre jobban növekedett. Az elmúlt évben összesen 570 ezer ember kapott menedéket az Európai Unió valamelyik tagállamában.

A legtöbben, a befogadottak több mint negyede, 35 800 ember Szíriából érkezett tavaly Európába, de továbbra is jelentős hányadot képeznek az érkezők között az Afganisztánból és Szomáliából útra kelők is. A legtöbb szíriai menekültet, az onnan érkezők több mint felét két tagállam, Svédország és Németország fogadta be. Az afgánok többsége szintén Németországban lelt menedékre, de sokakat fogadott be közülük Ausztria, Svédország, Olaszország és Belgium is. A szomáliaiak többsége Hollandiában, Svédországban és Olaszországban kapott menedéket.

Az Eurostat által kiadott adatok tanúsága szerint a 137 725 befogadott menedékkérő hetven százaléka öt uniós tagállamban kapott védelmet; a legtöbben Svédországban, amelyet Németország, Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság követ. Magyarország 2013-ban 420 menekültet fogadott be.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.