EP: olaszokkal alakult meg a brit vezetésű Szabadság és Demokrácia Európája frakció
Hét tagállam 48 európai parlamenti (EP-) képviselőjének részvételével újra megalakul az Európai Parlamentben az euroszkeptikus brit Nigel Farage vezette Szabadság és Demokrácia Európája (EFD) nevű képviselőcsoport - közölte szerdán az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP).
A bejelentéskor Nigel Farage brit euroszkeptikus politikus arról beszélt, hogy a frakció célja az, hogy a nép hangja legyen. Farage azt is mondta, hogy arra számít, hogy még csatlakoznak képviselők a most megalakult frakcióhoz. "Ott leszünk a fronton, és harcolni fogunk, hogy helyreállítsuk a szabadságot, a nemzeti demokráciát és a jólétet Európában. Számíthatnak arra, hogy kiállunk az igaz ügyért, hogy visszaadjuk országaink kezébe a gyeplőt, amellyel saját sorsukat irányíthatják" - jelentette ki Nigel Farage.
A frakció gerincét Farage pártja, a UKIP és az olasz Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) képviselői adják. Emellett az egykori litván miniszterelnök és államfő, Rolandas Paksas vezette Rend és Igazság, a Svéd Demokraták, a cseh Szabad Polgárok Pártja, a lett Parasztunió politikusai és egy francia független képviselő csatlakozott az EFD-képviselőcsoporthoz - derül ki a UKIP közleményéből.
Az Európai Parlament legfrissebb mandátumbecslése szerint az EP legnagyobb frakciójával a következő öt évben is az Európai Néppárt (EPP) rendelkezik majd, 221 EP-képviselő foglal majd helyet soraikban. Őket, ahogy eddig, a balközép, szociáldemokrata Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) követi 191 képviselővel. Az új EP-ben viszont már nem a liberálisok, hanem az EPP-től jobbra helyet foglaló Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportja lesz a harmadik legnagyobb 64 képviselővel, és csak őket követi a liberális ALDE 59, illetve a zöld frakció 54 képviselővel. A baloldali radikális Egyesült Európai Baloldal-Északi Zöld Baloldal 52 mandátummal rendelkezhet majd a 751 fős strasbourgi uniós parlamentben.
Közös frakció létrehozásán dolgozik a már választások előtt szövetséget kötő szélsőjobboldali francia Nemzeti Front vezetője, Marine Le Pen és a főleg iszlámellenes kirohanásairól ismertté vált holland radikális politikus, Geert Wilders is. Ehhez minimum hét tagállamból legalább 25 képviselőt kellene megnyerniük. A minimum létszámot a két párt önmagában is teljesíti, ám egyelőre nem sikerült hét tagállamból EP-képviselőket verbuválniuk megalakítandó frakciójukhoz.