UNESCO: Szíriában elpusztult a világörökség egy része
A legrosszabb várakozásokat is felülmúlta a szíriai kulturális örökségekben a polgárháború okozta pusztítás mértéke az UNESCO szerint.
Francesco Bandarin, az UNESCO kulturális ügyekért felelős főigazgató-helyettese szerdán hangsúlyozta, hogy semmivel sem hasonlítható össze a Szíriában végbement pusztulás. "Sem Irakban, sem Afganisztánban, sem Líbiában, sőt Maliban sem volt ennyire komoly a helyzet" - mondta Bandarin szakértők háromnapos tanácskozását követően Párizsban. Példaként kiemelte az Aleppo óvárosában lévő világhírű, a világörökség részét képező bazárt. Aleppó ősi városa 1988 óta a világörökség része.
Az UNESCO szakértője ugyanakkor reménykeltőnek nevezte a párizsi tanácskozást. Véleménye szerint ez volt az első olyan találkozó, amikor egy asztalhoz ültek le a szíriai kormány és a lázadó területekhez tartozó nem kormányzati szervezetek képviselői. "Úgy vélem, sikerült valódi közösséget létrehozni, amely el akar érni valamit. A további pusztítás elkerülése érdekében többek között meg kell próbálni javítani a kommunikáción" - fogalmazott Bandarin.
A tanácskozáson, amelyen a szíriai pártok képviselőin kívül számos külföldi kulturális szakértő is részt vett, a történelmi műemlékek és ásatási helyszínek védelme mellett a műkincsek illegális kereskedelmének témájával is foglalkoztak a résztvevők.
A Szíriában folyó harcok miatt az UNESCO világörökségi listáján szereplő valamennyi szíriai helyszínt veszélyeztetetté nyilvánította 2013-ban a szervezet világörökségi bizottsága, a körülmények ugyanis nem megfelelőek a szóban forgó hat világörökség rendkívüli értékének megóvásához. Aleppóra mindez különösen igaz - emelte ki akkor a bizottság.
A szíriai polgárháború kirobbanása óta az UNESCO számos alkalommal felszólította a lázadókat és a kormányerőket, hogy kíméljék meg az ország kulturális örökségét, a nemzetközi közösség figyelmét pedig azokra a kockázatokra hívta fel, amelyeket a háborúban burjánzó illegális műkincs-kereskedelem jelent. A szíriai kormány nemrég kiürítette az ország 34 múzeumát és biztonságba helyezte az értékeket - mondta el Bandarin.