Barroso elárulta, mit jelenthet az euroszkeptikusok előretörése
Az euroszkeptikus pártok európai parlamenti választásokon elért eredményei azt mutatják, hogy az állampolgárok elvesztették bizalmukat a hatalmon lévő elitek iránt - vélte hétfőn José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
"Rendkívül aggasztónak találjuk ezt a tendenciát" - mondta a portugál politikus az Európai Központi Bank monetáris politikáról szóló konferenciáján a portugál főváros, Lisszabon melletti Sintrában. Barroso utódját a következő hetekben választja majd meg az új összetételű Európai Parlament.
Hozzátette, hogy a kontinens az európai integráció kezdetei óta az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi, gazdasági és szociális válságából lábalt ki.
Barroso ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az euroszkeptikusok előretörésében szerepet játszó tényezők túlmutatnak az európai országok adósságválságán. Emlékeztetett a munkanélküliségre, az idegenekkel szembeni ellenérzésekre és a bevándorlás problémáira. Szerinte "mindez a populizmus és a nacionalizmus termékeny táptalaja".
Az Európai Bizottság elnöke azt is elmondta, hogy a szélsőjobboldali pártok a válság előtt is jelentős erőt képviseltek Európában, hiszen például 2002-ben Jacques Chirac francia elnök kihívója az elnökválasztás második fordulóján a szélsőséges nacionalista Nemzeti Frontot (FN) vezető Jean-Marie Le Pen volt.
Franciaországban a szélsőjobboldali Nemzeti Front a szavazatok 25,4 százalékával nyerte meg az EP-választásokat.
Miközben továbbra is a jobbközép, kereszténydemokrata pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) adja majd az EP legerősebb frakcióját, a kontinens számos országában jelentősen növekedett az EU-ellenes, euroszkeptikus erők támogatottsága.