Alkotmánybíróságra megy a YouTube Törökországban
A török alkotmánybírósághoz fordul a YouTube, hogy a hatóságok újra engedélyezzék a videómegosztó működését Törökországban – számolt be hétfőn a CNN Türk tévé.
Korábban a törvényhozó testület már hozott döntést hasonló ügyben: április másodikán úgy határozott, hogy a Twitter hozzáférésének törökországi letiltása sérti a szólásszabadságot. Korábban egy ankarai bíróság is elrendelte, hogy oldják fel a Twitterre vonatkozó korlátozást, de a török távközlési hatóság fellebbezett.
Ugyancsak egy ankarai bíróság elrendelte pénteken a YouTube hatósági blokkolásának feloldását is, az oldal ennek ellenére továbbra sem elérhető. A videomegosztót körülbelül másfél héttel ezelőtt tették elérhetetlenné, mert felkerültek rá olyan hangfelvételek, amelyeken állítólag a török külügyi és védelmi felső vezetők szíriai beavatkozásról tanácskoznak.
Az alkotmánybíróság esetleges újabb megerősítő ítélete komoly kihívást jelenthet Recep Tayyip Erdogan miniszterelnöknek, aki korábban azzal fenyegetőzött, hogy "gyökerestől kiirtja" Törökországból az online közösségi hálózatokat.
Bár a kormány múlt csütörtökön beleegyezett a Twitter törökországi működésének újbóli engedélyezésébe, Erdogan pénteken úgy nyilatkozott: ha a kormány eleget tesz is az alkotmánybíróság határozatának, ő személy szerint nem tartja tiszteletben azt. Hasim Kilic, az alkotmánybíróság elnöke hétfőn "szentimentális reakcióként" értékelte a török kormányfő bírálatát.