2014. március. 25. 19:45 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 25. 19:45 Világ

Több ezret találtak egy 1940-ben kihaltnak hitt halfajból

Több mint hétezer példány él szakértők szerint az 1940-es évektől kihaltnak vélt, 2010-ben azonban újra felfedezett lazacfajból Japánban.

Több mint hétezer példány él a kihaltnak vélt lazacfajból Japánban. A japánul kuminaszunak nevezett halra a Szaiko-tóban bukkantak a Tokiótól nyugatra fekvő Jamanasi prefektúrában bő három éve.

A faj korábban csak a Japán északkeleti részén található Akita prefektúra Tazava nevű tavában volt honos, és úgy vélték, 1940 körül kihalt. Vesztét egy ipari beruházás okozta: savasabbá vált a víz az élőhelyén. Mint utóbb ismertté vált, mielőtt még minden lazac eltűnt volna, 100 ezer ikrát egy másik, védett tóba telepítettek át. 

A Kiotói Egyetem egyik professzora 2010 decemberében a Tazava-tótól ötszáz kilométerrel délre található Szaiko-tóban talált a kipusztultnak vélt faj egyedeire, amelyekről egy frissen ismertetett becslés megállapította, hogy hozzávetőleg 7500-an vannak.  

Nehezebb feladat megállapítani az állomány növekedését vagy csökkenését, ami alapján a halászatukra vonatkozó intézkedéseket tudnának hozni a faj újbóli eltűnésének megakadályozására. A tó, amelyben a kuminaszu él, egy másik lazacfajnak, a himemaszunak is az otthona. A két faj kísértetiesen hasonlít egymásra.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?