Martonyi János külügyminiszter a kárpátaljai magyarokra bízná, hogy eldöntsék: akarnak-e autonómiát vagy sem, és a Heti Válasznak adott interjúban azt mondta, hogy Oroszország valótlanságok sorát állítja a krími válság kapcsán.
"Aki magyarként területek elszakadása mellett tesz hitet, (...) nemhogy nem használ a magyar nemzet érdekeinek, de egyenesen lábon lövi magát nemzetpolitikai szempontból" – mondta Martonyi János külügyminiszter a Heti Válasz csütörtöki számában megjelent interjúban.
Megerősítette, hogy a krími népszavazást teljességgel illegitimnek tartja a magyar kormány. Mint mondta, Oroszország valótlanságok sorát állítja a krími válság kapcsán, és ezek egyike, hogy Krímet nem szállták meg az orosz katonák. "1956-ban és 1968-ban a Kreml azt legalább nem állította, hogy nincsenek is orosz csapatok Budapesten, Prágában" – jegyezte meg Martonyi, aki szerint a 20. század egyik legjobb híre volt, hogy erőszakmentesen sikerült megoldani a Szovjetunió széthullását. Oroszország maga nyújtott garanciát arra, hogy elismeri Ukrajna határait – hívta fel a figyelmet Martonyi.
Azt is elmondta, hogy az orosz rendezési tervet Magyarország nem tudja támogatni. Ez ugyanis a krími kérdést befejezettnek tekinti, ráadásul azt javasolja, hogy Moszkva és más külső hatalmak döntsenek Ukrajna sorsáról Ukrajna feje felett.
Amikor a riporter azt firtatta, hogy a kormány miért nem használja ki a helyzetet és követel autonómiát a kárpátaljai magyaroknak a Jobbikhoz hasonlóan, Martonyi úgy válaszolt, inkább a kárpátaljai közösségre bízná saját sorsának meghatározását, nekik pedig jelenleg nincsenek autonómiatörekvéseik. "Nem lenne jó, ha az egyébként valóban egyre virulensebb ukrán nacionalizmus céltáblájává tennénk az ottani magyarokat" – fogalmazott. A székelység helyzete azért más, mert ők maguk is autonómiát szeretnének – magyarázta a nem tágító riporternek.
Az autonómiával kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy Magyarország nem akarja Romániának semmilyen területét elszakítani. Martonyi bármerre jár, azt tapasztalja, hogy félreértik a magyarok autonómiatörekvéseit, azt hiszik, szívük szerint visszacsatolnák az elvett területeket, és ezek az érzések táplálják a környező országok nacionalistáinak magyarellenességét.