Hamarosan nem kívánatos személy lesz Vona Gábor Romániában
Már szerdán elkezdődhet az eljárás Vona Gábornak, a Jobbik elnökének nem kívánatos személlyé nyilvánítására, ha Traian Basescu államfő jóváhagyja a román belügyminisztérium által kezdeményezett lépést - jelentette ki Victor Ponta román miniszterelnök. Basescu este közölte, hogy még nem volt ideje megnézni a kormánytól érkezett átiratot, de megígérte, hogy tanulmányozni fogja, és a nyilvánosság előtt választ ad.
Ponta a román kormányülés végén is nyilatkozott a Jobbik elnökéről. Elmondta, hogy a román belügyminisztérium már kedden előkészítette a Vona Gábor nem kívánatos személlyé nyilvánítására vonatkozó eljárás elindítását, és ha Basescu engedélyezi, akár már szerdán elkezdődhet a folyamat. A kormányfő szerint Basescunak információi voltak a belügyminisztérium előkészületeiről, és "le akarta fölözni" a politikai hasznot, ezért szólította fel a kormányt és a parlamentet már kedden, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket.
Az államfő szerint nem csak egy személyt, hanem szélesebb körben, a szélsőséges pártoknak Románia területén végrehajtott tevékenységét kellene betiltani. Mint mondta, ezek olyan pártok vagy szervezetek, amelyek más országokból jönnek, legyen az a Jobbik vagy a Magyar Gárda.
Basescu a Jobbik vezetőinek és tagjainak kitiltását kérte Romániából a bukaresti kormánytól és a parlamenttől a hétfői marosvásárhelyi autonómiatüntetés miatt. A román média "magyarországi szélsőséges csoportok" randalírozására helyezte a hangsúlyt a Székely szabadság napjáról szóló tudósításokban.
A román miniszterelnök a kormányülés elején ezzel kapcsolatban kifejtette: nem lehet megtiltani egy bizonyos párt tagjainak, akik európai állampolgárok, hogy belépjenek Romániába, egy személynek viszont igen, így Basescu megtilthatja Vona Gábornak, hogy belépjen Romániába - mondta. Hozzátette: azért nem lehet egy párt tagjait kitiltani Romániából, mert a határnál nem kérhetik el tőlük a párttagságukat igazoló iratokat. Ponta megismételte, hogy a szélsőségességet büntetni kell függetlenül attól, hogy román vagy magyar oldalon található
A külföldiek státusát szabályozó 2002/194-es sürgősségi kormányrendelet, amit a román parlament 2003-ban fogadott el törvényként, előírja, hogy a belügyminisztérium a bukaresti táblabírósági ügyészséghez nyújt be keresetet, ez utóbbi kijelöl egy ügyészt, amely a bukaresti táblabírósághoz fordul a kormány kérésével, így a bíróságnak kell eldöntenie, hogy indokolt-e vagy sem egy személy nemkívánatossá nyilvánítása. A jogszabály szerint olyan személyek ellen kérhető ez az eljárás, akik Románia nemzeti biztonságát vagy a közrendet veszélyeztető tevékenységet folytatnak, vagy ennek alapos gyanúja merül fel velük szemben.
Szávay István, a Jobbik képviselője - aki Vona Gáborral együtt részt vett a marosvásárhelyi autonómiatüntetésen - szerdán a kolozsvári maszol.ro hírportálnak - még Ponta bejelentése előtt - elmondta: nem hiszi, hogy egy európai uniós országból ki lehet utasítani egy másik tagállam országgyűlési képviselőit. Úgy vélte, Traian Basescu is nagyon jól tudja, hogy a Jobbiknak román állampolgárok is tagjai, így nem fogja tudni őket kitiltani Romániából. Szávay szerint ez csak hangulatkeltés, és úgy vélte, hogy a román államfő mandátuma utolsó hónapjaiban "fogatlan oroszlánként" ismét ki akarja játszani a nacionalista kártyát. A politikus hozzátette, a Maros megyei prefektus is elismerte egy nyilatkozatban, hogy hétfőn Marosvásárhelyen nem a Jobbik vagy a Magyar Gárda tagjai okoztak rendbontást.