Az orosz külügyiminiszter-helyettes szeretné, ha a világ megértené őket
Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes szerint Moszkva "semmilyen módon" nem kérdőjelezi meg Ukrajna szuverenitását, ugyanakkor azt reméli, hogy az orosz parlament felsőházának döntése - amely lehetővé teszi az Ukrajnában állomásozó orosz kontingens alkalmazását - "sokakat kijózanít ebben az országban".
A Rosszija-1 tv-csatornának vasárnap este nyilatkozva Karaszin a Szövetségi Tanács előző napi határozata kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az megmutatja, mennyire komolyak Oroszország szándékai, s reményét fejezte ki, hogy az orosz intézkedéseket mindenki megértéssel fogadja. Szavai szerint Moszkvát elsősorban "polgárai" biztonsága szavatolásának szükségessége vezérli, s az orosz vezetést aggasztja az Oroszországba megindult menekültfolyam a szomszédos ukrajnai körzetekből. (A krími válság fejleményeit itt olvashatják.)
Karaszin szerint Oroszország abban érdekelt, hogy Ukrajna virágzó, stabil és korszerű állam legyen. Az orosz külügyminiszter-helyettes jelezte, hogy kapcsolatban állnak az ukrán nagykövetséggel, s Moszkvának nem áll érdekében e kapcsolat megszakítása. A kapcsolatokat fenn kell tartani, hogy e mechanizmusokat fel lehessen használni a vitás kérdések - s merülnek fel vitás kérdések - megtárgyalására - mondta.
A vezető orosz diplomata szerint az ukrán helyzettel kapcsolatosan Washington arra az álláspontra helyezkedik, hogy "csak azt vegye észre, amit észre akar venni, ami pedig számára nem előnyös, arról nem vesz tudomást". "Nagyon is pontos elképzelésünk van arra nézve, hogy kit kell legitim államfőnek tekinteni, s minek kell egy törvényes államfővel történnie, hogy megváljon a hatalomtól. Ennek három feltétele van, jól ismertek, de ezek egyike sem állt fenn" - mondta Karaszin, azt hangsúlyozva, hogy az amerikaiak ezt nem akarják észrevenni.
A külügyminiszter-helyettes reményét fejezte ki, hogy a külföld meg fogja érteni Oroszország Ukrajnával kapcsolatos álláspontját. "Lehet, hogy egy elég bonyolult korszak vár ránk, de logikánk érthető, s vélhetően megértésre talál. Teljesítenünk kell az Ukrajnában élő emberek, a Fekete-tengeri Flotta állománya iránti kötelességünket. Ennek a logikának elsőbbsége van mindazzal szemben, amit a szemünkre vetnek" - mondta Karaszin az orosz tv-csatornának. Utalt arra is, hogy az ukrán válság részben éppen a vilniusi csúccsal kezdődött, s ez azt bizonyítja, hogy jól átgondolva kell "a geopolitikai játékokat" elkezdeni a posztszovjet térségben. "Ezt fontos felfogni partnereinknek is, s úgy vélem, ezt fel is fogták" - mondta Karaszin.