Pakisztánban talált magának ázsiai szövetségest Magyarország
A két ország tisztviselői évente rendszeresen találkoznak, mostantól azonban magasabb szintre szeretnék emelni ezeket a találkozókat - derült ki egy pakisztáni lap cikkéből. A pakisztáni-magyar együttműködés kiterjed a technológiaátadás, a mezőgazdaság és a gyógyszeripar területére, de mindezek közül az energiaszektorban valósul meg a legjelentősebb kooperáció.
Magyarország fontos partnerének tekinti Pakisztánt abban a törekvésében, hogy szoros kapcsolatokat építsen ki az ázsiai nemzetekkel - idézte hétfői számában a The Express Tribune című pakisztáni lap Takács Szabolcsot, a Külügyminisztérium politikai igazgatóját. A helyettes államtitkár február első felében járt Pakisztánban, és akkor nyilatkozott az újságnak.
Az interjúban Takács Szabolcs hangsúlyozta, hogy a két ország tisztviselői évente rendszeresen találkoznak, mostantól azonban magasabb szintre szeretnék emelni ezeket a találkozókat.
Az interjúban elmondta, hogy Magyarország 2010-ben meghirdette a keleti nyitás stratégiáját, amelynek segítségével szeretné újraindítani és újrakezdeni a kapcsolatokat számos országgal, különösen Ázsiában és a Közel-Keleten.
Úgy vélekedett, hogy tárgyalásai során a pakisztáni tisztviselők megértették Magyarország "őszinte elkötelezettségét a keleti nyitás politikája iránt." Egyben úgy vélte, hogy a közelgő magyar parlamenti választás nem változtat majd a keleti nyitási politikáján.
Takács szerint a pakisztáni-magyar együttműködés kiterjed a technológiaátadás, a mezőgazdaság és a gyógyszeripar területére, de mindezek közül az energiaszektorban valósul meg a legjelentősebb kooperáció. A lap emlékeztet, hogy a Mol 15 éve van jelen a pakisztáni olaj- és gázszektorban. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a magyar kormánynak feltett szándéka a cég pakisztáni tevékenységének további erősítése.
Az újság szerint Magyarország a kulturális és oktatási kapcsolatok fejlesztésére is törekszik Pakisztánnal. Ennek keretében - mint Takács mondta - a magyar kormány úgy döntött, hogy 80 pakisztáni diáknak nyújtanak ösztöndíj-lehetőséget a felsőoktatásban.
A 2014 utáni Afganisztánról, azaz a NATO-csapatok kivonását követő helyzetről szólva Takács Szabolcs Pakisztánt talán a régió legfontosabb országának mondta.
Az afganisztáni politikai rendezésre törekedve, Magyarország és a nemzetközi közösség nagyra értékelik Pakisztán erőfeszítéseit, és remélik, hogy az a regionális stabilitás érdekében szorosabb kapcsolatokat épít ki szomszédaival - hangsúlyozta a magyar helyettes államtitkár a The Express Tribune című pakisztáni lapnak adott interjúban.