2014. február. 13. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 13. 15:03 Világ

Mianmari menekültek miatt haragszanak jogvédők a thaiföldi kormányra

A thaiföldi kormány 1300 menekültet toloncolt vissza Mianmarba. A jogvédőknek ez nem tetszett, mert a kiutasított emberek a szomszédos országban üldözött, muszlim vallású rohingja kisebbséghez tartoznak – jelentette csütörtökön a Bangkok Post című, angol nyelvű thai újság.

A bevándorlási hivatal vezetője arról számolt be, hogy a menekülteket száz-kétszáz fős csoportokban küldték haza. "Szeptember végén kezdtük őket visszatoloncolni a ranongi határátkelőhelyen keresztül, novemberre lezárult az eljárás" – tette hozzá.

A menekülteket azután vették őrizetbe, hogy hajókkal Thaiföldre menekültek a többségi buddhista arakániak és a muzulmán rohingja kisebbség közötti összecsapások elől. A harcokban százak haltak már meg, és eddig több mint 140 ezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására.

Tavaly január óta több mint 1700 rohingja menekültet vettek őrizetbe Thaiföldön, a menedékkérőket büntetőintézetekben tartották fogva, többen meghaltak betegségek miatt, mások pedig elmenekültek a meglehetősen rossz életkörülményeket kínáló táborokból.

Emberjogi csoportok aggodalmukat fejezték ki a kitoloncoltak biztonságával kapcsolatban, és felszólították a thaiföldi kormányt: tegye lehetővé a menekülteknek, hogy kapcsolatba léphessenek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával. "A kiutasítással olyan helyre küldik őket, ahol üldöztetésnek és komoly veszélynek lesznek kitéve" – mondta a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet egyik szakértője.

A kisebbségben lévő, bengáli eredetű muzulmánok és a buddhista többséghez tartozó arakániak között régóta fennálló ellentétek az utóbbi másfél évben gyakran váltak tettlegessé Mianmarban. Sem a szövetségi állam, sem a központi kormány nem talált eddig tartós megoldást a konfliktusra.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.