Elérhető közelségbe került Ciprus egyesítése
A ciprusi görögök és a ciprusi törökök vezetője keddi tárgyalásukon megerősítették azt az akaratukat, hogy a lehető leghamarabb meg akarnak egyezni a sziget újraegyesítéséről. Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök, illetve Dervis Eroglu észak-ciprusi államfő a ciprusi ENSZ-misszió székhelyén, Nicosia egykori repülőterén tárgyalt, a világszervezet közreműködésével.
A két elnök közös nyilatkozatában kiemelték, hogy két övezetből álló föderációt akarnak megteremteni az évtizedek óta megosztott szigeten.
A dokumentumot Lisa Buttenheim, az ENSZ-misszió helyi megbízottja ismertette, miközben a két tárgyaló mellette állt.
A sziget megosztottsága több szempontból is hátrányos az ott élőknek. Állandó akadályt jelent például Törökország 2005 óta húzódó uniós csatlakozási folyamatában, mivel az EU-tag Ciprus blokkolja a kulcsfontosságú csatlakozási fejezetek lezárását. Ciprus újraegyesítése megkönnyítené a sziget körüli tengerfenéken rejlő energiahordozók kiaknázását is.
Az EU örül
Közös közleményben üdvözölte kedden José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, hogy a török és a görög ciprusi közösségnek sikerült megállapodnia az újraegyesítési tárgyalások alapját képező közös nyilatkozatról.
Az Európai Bizottság kész támogatni az ENSZ közvetítésével zajló tárgyalásokat. A bizottság elnökének különmegbízottja például az uniós jog alapján igyekszik majd konstruktív javaslatokkal szolgálni a probléma rendezéséhez, ugyanakkor a bizottság abban is közreműködik majd, hogy a majdani egyesítés után a sziget északi részén is zökkenőmentes legyen az uniós joganyag alkalmazása.
Az EU abban is segít, hogy a két oldal megállapodjon egy bizalomépítő intézkedéscsomagról, amely lendületet adhat a rendezési folyamatnak.
Ciprus északi részét 1974-ben szállta meg Törökország, amely védhatalmi státusára hivatkozva avatkozott be a török ciprusi kisebbség védelmében, amikor a szigetországban végrehajtott államcsíny után a görög ciprióta puccsisták egyesülni akartak Görögországgal.
Ciprus északi részén pár évvel később létrejött az Észak-ciprusi Török Köztársaság, amelyet csak Ankara ismer el, és fennállását a területén állomásozó több tízezer török katona szavatolja. A sziget azóta is megosztott, 2004-ben a görög ciprusi közösség népszavazáson utasította el az egyesítésre kidolgozott nemzetközi forgatókönyvet, mert a többség úgy ítélte meg, hogy az a szigeten élő törököknek és Ankarának kedvez.